Sobota, 27. november 2021
Malá oblačnosť  -2,2 °C
Mimoriadne správy

Zomrel jeden z najväčších hrdinov americkej histórie John Lewis

 Webnoviny  18. júl 2020  219
Zomrel jeden z najväčších hrdinov americkej histórie John Lewis

18.7.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 80 rokov zomrel americký kongresman a ľudskoprávny aktivista John Lewis. Jeho smrť v piatok v noci potvrdila predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová, ktorá ho označila za "jedného z najväčších hrdinov americkej histórie". Politik bojoval s rakovinou pankreasu, ktorú mu diagnostikovali minulý rok.

Priekopnícky ľudskoprávny líder


Sústrasť nad smrťou Lewisa, ktorý bojoval proti rasovej segregácii po boku Martina Luthera Kinga Jr., vyjadrili politici na oboch stranách politického spektra.

Predseda republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell sa vyjadril, že Lewis bol "priekopnícky ľudskoprávny líder, ktorý riskoval svoj život v boji proti rasizmu, presadzovaní rovnoprávnosti a pre väčšie zosúladenie nášho národa so základnými princípmi".

Niekdajší prezident Barack Obama, ktorý Lewisovi udelil Prezidentskú medailu slobody, zase povedal, že "tak veľmi miloval svoju krajinu, že riskoval svoj život a krv, aby mohol splniť svoj sľub. Včasne prijal zásady nenásilného odporu a občianskej neposlušnosti ako prostriedok na dosiahnutie skutočných zmien v tejto krajine".

Členom "Veľkej šestky"


John Robert Lewis sa narodil 21. februára 1940. Už ako mladý muž podporoval boj za občianske práva, bol členom skupiny Freedom Riders a spoluzaložil študentskú organizáciu Student Nonviolent Coordinating Committee, ktorej bol aj predsedom.

Bol najmladším a jediným žijúcim členom takzvanej Veľkej šestky, skupiny lídrov prominentných organizácií z hnutia za občianske práva vedenej Martinom Lutherom Kingom Jr.. V roku 1963 spoluorganizoval pochod vo Washingtone a rečnil predtým, ako King predniesol jeho známy prejav "Mám sen".

Lewis bol známy tým, že v roku 1965 viedol počas takzvanej krvavej nedele 600 demonštrantov cez most Edmunda Pettusa v Selme v štáte Alabama. Lewisa vtedy zhodila na zem a zbila polícia, pričom utrpel zlomeninu lebky. Zábery z brutálneho zásahu pritiahli pozornosť celej krajiny na rasové utláčanie na juhu Spojených štátov.

Do politiky sa Lewis vrátil v roku 1981, keď ho zvolili do mestskej rady v Atlante. Demokratický politik vyhral svoje kreslo v Kongrese v roku 1986.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel jeden z najväčších hrdinov americkej histórie John Lewis © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.