Pondelok, 25. január 2021
Oblačno  -1,5 °C
Mimoriadne správy

Zomrel Chuck Yeager, prvý človek, ktorý prekonal rýchlosť zvuku

 Webnoviny   8. december 2020  43
Zomrel Chuck Yeager, prvý človek, ktorý prekonal rýchlosť zvuku

8.12.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 97 rokov v pondelok skonal americký pilot Chuck Yeager, prvý človek na svete, ktorý prekonal rýchlosť zvuku. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Yeagerovu smrť potvrdila prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter jeho manželka Victoria, keď napísala: "S hlbokým zármutkom vám musím povedať, že moja životná láska, generál Chuck Yeager, navždy odišiel krátko pred 21:00."

Yeager sa do histórie zapísal v roku 1947 vďaka letu v experimentálnom lietadle Bell X-1. Verejnosť však bola o misii informovaná až v júni 1948. Bol to vtedy obdivuhodný výkon svedčiaci o jeho veľkej odvahe, keďže v tom čase si nikto nemohol byť istý, či lietadlo dokáže odolať nadzvukovej rýchlosti.

Neskôr prekonal niekoľko ďalších rekordov v rýchlosti aj nadmorskej výške, čím pomohol pripraviť pôdu pre americký vesmírny program.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Chuck Yeager, prvý človek, ktorý prekonal rýchlosť zvuku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.