Streda, 17. august 2022
Slnečno  21,2 °C
Mimoriadne správy

Zomrel Abimael Guzmán, vodca peruánskej gerilovej organizácie Svetlý chodník

 Webnoviny  11. september 2021  120
Zomrel Abimael Guzmán, vodca peruánskej gerilovej organizácie Svetlý chodník

11.9.2021 (Webnoviny.sk) - Vodca peruánskej gerilovej organizácie Svetlý chodník Abimael Guzmán, ktorého zatkli v roku 1992, zomrel v sobotu vo vojenskej nemocnici. Guzmán zomrel vo veku 86 rokov na infekciu, informoval peruánsky minister spravodlivosti Aníbal Torres.

Guzmán, bývalý profesor filozofie, odštartoval povstanie proti štátu v roku 1980 a v nasledujúcich rokoch zorganizoval množstvo bombových útokov a atentátov. Po zatknutí ho odsúdili na doživotie za terorizmus a ďalšie zločiny.

Guzmán presadzoval roľnícku revolúciu, počas ktorej povstalci najprv ovládnu vidiek a potom vstúpia do miest. Rok po svojom zatknutí vyzval na mierové rokovania. Povstanie dovtedy v Peru o život pripravilo desaťtisíce ľudí, najmenej 600-tisíc obyvateľov krajiny vyhnalo z ich domovov a podľa odhadov spôsobilo škody za 22 miliárd dolárov.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Abimael Guzmán, vodca peruánskej gerilovej organizácie Svetlý chodník © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.