Streda, 30. november 2022
Zamračené  1,9 °C
Mimoriadne správy

Zima zrejme bude teplejšia ako zvyčajne, vo viacerých častiach Európy by mali teploty prekročiť historické priemery

 Webnoviny  15. november 2022  40
Zima zrejme bude teplejšia ako zvyčajne, vo viacerých častiach Európy by mali teploty prekročiť historické priemery

15.11.2022 (Webnoviny.sk) - Nadchádzajúca zima v európskych krajinách môže byť teplejšia ako zvyčajne. Vyplýva to z údajov služby Európskej únie známej ako Copernicus Climate Change Service.

Pravdepodobnosť, že teplota vzduchu bude výrazne vyššia ako v predchádzajúcich rokoch, je veľmi vysoká. Meteorológovia vo svojej sezónnej predpovedi uviedli, že pobrežné regióny pozdĺž Baltského, Stredozemného a Severného mora takmer určite zaznamenajú teploty, ktoré prekročia historické priemery.

Teploty nad historickými priemermi


Pravdepodobnosť vyšších teplôt sa za ostatný mesiac zvýšila. Existuje 50 až 60-percentná šanca, že teploty budú výrazne nad historickými priemermi vo veľkej časti Spojeného kráľovstva a strednej a južnej Európy. Veľká časť Francúzska a Nemecka má tiež 40 až 50-percentnú šancu, že počas nasledujúcich troch mesiacov zažije výrazne podpriemerné zrážky.

Dopyt po plyne sa môže znížiť


Nedostatok dažďa a sneženia by mohol ovplyvniť vnútrozemskú riečnu dopravu a prevádzkovateľov vodných elektrární, ako aj lyžiarsku sezónu.

Vyššie zimné teploty tiež môžu znížiť dopyt po zemnom plyne, ktorý sa európske krajiny ponáhľali ukladať do zásobníkov po tom, ako Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine a EÚ sa chcela „odstrihnúť“ od ruských dodávok energií.

Viac k témam: Plyn, Počasie, Spotreba energie, Zima
Zdroj: Webnoviny.sk - Zima zrejme bude teplejšia ako zvyčajne, vo viacerých častiach Európy by mali teploty prekročiť historické priemery © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.