Štvrtok, 23. júl 2026
Mimoriadne správy
- Pri Moskve sa zrútila najmodernejšia ruská stíhačka Su-57, pilot sa katapultoval
- Útok nožom v Nemecku neprežil zamestnanec banky, páchateľa po rukojemníckej dráme zadržali
- Odvolaný ukrajinský minister obrany odmietol Zelenského ponuky, žiada návrat do funkcie
- Trump pohrozil Iránu tvrdou vojenskou odvetou za ďalšie útoky Húsíov na lode
- Zlatník zastrelil dvoch lupičov a skončil vo väzení. Prípad zjednotil taliansku krajnú pravicu
Zelenskyj vymenoval delegáciu pre rokovania s USA v Saudskej Arábii, chce obnoviť vzťahy s Trumpom
Webnoviny 9. marec 2025 503
9.3.2025 (SITA.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vymenoval v sobotu delegáciu na vysokej úrovni vrátane ministrov, ktorá sa má v utorok stretnúť s americkými vyjednávačmi v Saudskej Arábii s cieľom obnoviť vzťahy s administratívou prezidenta Donalda Trumpa.
Potrebné rozhodnutia a kroky
„Dúfame, že budeme diskutovať a dohodneme sa na potrebných rozhodnutiach a krokoch,“ povedal Zelenskyj a zdôraznil, že Ukrajina je „plne oddaná konštruktívnemu dialógu“. Poprední americkí a ukrajinskí predstavitelia sa majú v utorok stretnúť na rozhovoroch o vojne v Saudskej Arábii.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Zelenskyj sa deň predtým stretne so saudskoarabským korunným princom Mohammedom bin Salmánom. Americký vyslanec Steve Witkoff vo štvrtok uviedol, že Washington chce s Ruskom diskutovať o „počiatočnom prímerí“ a „rámci“ dlhšej dohody.
Brutálne a smrtiace útoky
Zelenskyj povedal, že v delegácii bude aj minister zahraničných vecí Andrij Sybiha a šéf rezortu obrany Rustem Umerov. Vo svojom večernom prejave k Ukrajincom povedal, že je „presvedčený, že stretnutie bude produktívne“. Odsúdil však „brutálne“ smrtiace útoky na východnú Ukrajinu a povedal, že dokázali, že Rusko „nepremýšľa o tom, ako ukončiť vojnu“.
Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v sobotu v reakcii na najnovšie smrtiace útoky voči Ukrajine na platforme X napísala: „Putin opäť ukazuje, že nemá záujem o mier.“ „Toto sa stane, keď niekto upokojí barbarov. Viac bômb, viac agresie, viac obetí,“ nadviazal na rovnakej sociálnej sieti poľský premiér Donald Tusk.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v marci 2025 (fotografie)
Viac k témam: americko-ukrajinské vzťahy, Americký prezident, Mierové rokovania, Mierové rokovania o Ukrajine, poľský premiér, rokovanie v Saudskej Arábii, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk - Zelenskyj vymenoval delegáciu pre rokovania s USA v Saudskej Arábii, chce obnoviť vzťahy s Trumpom © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ako predísť pľuzgierom a odreninám pri dlhých behoch
Na pomoc ľuďom po zemetrasení vo Venezuele vyzbierali Slováci už viac ako stotisíc eur
Leto vo Vysokých Tatrách naberá na obrátkach a jedna z najočakávanejších kultúrnych udalostí tohto roka sa blíži – FOTO