Pondelok, 27. marec 2023
Oblačno  4,6 °C
Mimoriadne správy

Zelenskyj na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyzval spojencov, aby sa „ponáhľali“ s dohodami a dodávkami zbraní

 Webnoviny  17. február 2023  62
Zelenskyj na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyzval spojencov, aby sa „ponáhľali“ s dohodami a dodávkami zbraní

17.2.2023 (SITA.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že „neexistuje žiadna alternatíva k ukrajinskému víťazstvu“. Ako referuje spravodajský web CNN, povedal to v piatok na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, kde globálni lídri diskutujú predovšetkým o vojne na Ukrajine.

Európa a sloboda


Zelenskyj zároveň opätovne loboval za prijatie svojej krajiny do Európskej únie a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). „V Európskej únii neexistuje žiadna alternatíva k Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


V NATO nie je žiadna alternatíva k Ukrajine. Nie je žiadna alternatíva k našej súdržnosti,“ povedal Zelenskyj prostredníctvom videa a dodal, že ľudia, Európa a sloboda nemôžu byť „predmetom kompromisu“.

Kremeľ destabilizuje región


Zelenskyj povedal svetovým lídrom, že dúfa, že v najbližších rokoch sa konferencia bude konať v povojnových podmienkach, keď už bude Ukrajina slobodná. Zároveň ich vyzval, aby sa „ponáhľali“ s dohodami, rozhodnutiami a dodávkami zbraní.

„Musíme sa poponáhľať. Potrebujeme rýchlosť v našich dohodách, rozhodnutiach a dodávkach, aby sme obmedzili ruské možnosti. Zatiaľ čo rokujeme o tom, ako posilniť našu obranu modernými tankmi, Kremeľ premýšľa o spôsoboch, ako zaškrtiť Moldavsko,“ skonštatoval Zelenskyj.

Viac k témam: Mníchovská bezpečnostná konferencia, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Zelenskyj na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyzval spojencov, aby sa „ponáhľali“ s dohodami a dodávkami zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.