Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Zelenskyj bude rokovať s viacerými štátmi o dodávkach stíhačiek, aby mala Ukrajinu na oblohe výhodu

 Webnoviny  20. august 2023  79  
Zelenskyj bude rokovať s viacerými štátmi o dodávkach stíhačiek, aby mala Ukrajinu na oblohe výhodu

20.8.2023 (SITA.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas sobotňajšej návštevy Švédska oznámil, že v najbližších dvoch dňoch bude rokovať s „viacerými“ štátmi, aby Ukrajine poskytli stíhačky západnej výroby.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Ako referuje web Ukrajinská pravda, Zelenskyj to vyhlásil počas tlačovej konferencie po stretnutí so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom.

Ukrajina potrebuje západné stíhačky


Zelenskyj vysvetlil, že Ukrajina potrebuje západné stíhačky, pretože momentálne má Rusko výhodu vo vzduchu, ktorá mu umožňuje postupovať aj po zemi.

„Nemáme žiadnu výhodu na oblohe. Nemáme moderné lietadlá. A švédske Gripeny sú pýchou vášho štátu... Verím, že premiér by mohol zdieľať takúto hrdosť s Ukrajinou. Pracujeme na tom, urobili sme zásadné kroky,“ povedal.

Rokovania s ďalšími štátmi


Ukrajinský prezident tieto slová bližšie nekonkretizoval, no dodal, že niekoľko týždňov „budú trvať určité akcie“, v súvislosti s ktorými dúfa, že „prinesú možnosti získania vhodných lietadiel“.

„Zajtra a pozajtra budem mať rokovania s niekoľkými ďalšími štátmi. A som si istý, že spolu s našimi partnermi urobíme všetko a dosiahneme na oblohe patričný výsledok, aby Rusi nemali zodpovedajúcu výhodu,“ zakončil Zelenskyj, ktorý neuviedol mená štátov, s ktorými bude rokovať.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, stíhačky, Švédsky premiér, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk - Zelenskyj bude rokovať s viacerými štátmi o dodávkach stíhačiek, aby mala Ukrajinu na oblohe výhodu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.