Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  20,5 °C
Mimoriadne správy

Zatknutie Putina by podľa Ruska bolo vyhlásením vojny, Ramaphosa sa obáva jeho príchodu na samit BRICS

 Webnoviny  19. júl 2023  78  
Zatknutie Putina by podľa Ruska bolo vyhlásením vojny, Ramaphosa sa obáva jeho príchodu na samit BRICS

19.7.2023 (SITA.sk) - Rusko podľa prezidenta Juhoafrickej republiky Cyrila Ramaphosu naznačilo možné negatívne dôsledky zatknutia Vladimira Putina na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu (ICC), ak príde na augustový samit skupiny piatich rozvojových ekonomík sveta BRICS. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Európsku pravdu a miestne vydanie denníka The Daily Maverick.

Udelenie imunity Putinovi


Ramaphosa to povedal súdu v juhoafrickom meste Gauteng, ktorý zvažoval udelenie imunity Putinovi. Juhoafrický prezident svoje vyhlásenie pre súd poslal ešte v máji a trval na jeho utajení, ale súd v Gautengu v utorok na žiadosť opozičnej Demokratickej aliancie nariadil zverejnenie Ramaphosových slov.

Vyhlásenie vojny


Rusko dalo jasne najavo, že zatknutie úradujúceho prezidenta by bolo vyhlásením vojny. Riskovať a ísť do vojny s Ruskom je proti našej ústave,“ skonštatoval Ramaphosa a povedal tiež, že Juhoafrická republika začala konzultácie s Medzinárodným trestným súdom podľa článku 97 Rímskeho štatútu, ktoré sa iniciujú v prípade problému, ktorý „by potenciálne mohol zabrániť alebo znemožniť vykonanie žiadosti ICC“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Medzinárodný trestný súd v marci vydal na Putina zatykač za jeho rolu pri únosoch detí do Ruska z okupovaných území Ukrajiny. Juhoafrická republika je pritom signatárom Rímskeho štatútu ICC, ktorý vyžaduje zatknutie každého, na koho ICC vydal zatykač. To postavilo Ramaphosu, ktorý si buduje úzke vzťahy s Moskvou, pred dilemu, ako zvládnuť Putinovu návštevu.


Ramaphosa sa okrem iného pokúsil požiadať Rusko, aby ruskú delegáciu na samite viedol minister zahraničných vecí Sergej Lavrov namiesto vodcu Vladimira Putina. Ramaphosov zástupca Paul Mashatile však uviedol, že táto žiadosť bola zamietnutá.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: BRICS, juhoafrický prezident, Medzinárodný zatykač, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk - Zatknutie Putina by podľa Ruska bolo vyhlásením vojny, Ramaphosa sa obáva jeho príchodu na samit BRICS © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.