Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -2,5 °C
Mimoriadne správy

Zástupcovia USA a Ruska pokračujú v rokovaniach, v Ženeve budú riešiť bezpečnostné otázky

 Webnoviny  10. január 2022  36
Zástupcovia USA a Ruska pokračujú v rokovaniach, v Ženeve budú riešiť bezpečnostné otázky

10.1.2022 (Webnoviny.sk) - Zástupcovia Ruska a USA sa v pondelok stretli na rozhovoroch o bezpečnostných otázkach v snahe zmierniť napätie súvisiace so zhromažďovaním ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou.

Na rokovania do Ženevy dorazil námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov a námestníčka amerického ministra zahraničia Wendy Shermanová. Rjabkov po neformálnej pracovnej večeri v nedeľu uviedol, že očakáva „náročné“ rozhovory.

Po stretnutí v Ženeve je na stredu naplánované zasadnutie Rady NATO-Rusko a vo štvrtok sa vo Viedni zídu predstavitelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Moskva chce od Západu dosiahnuť záruky, že Severoatlantická aliancia (NATO) sa nerozšíri o Ukrajinu a ďalšie postsovietske štáty. Rusko k hraniciam s Ukrajinou podľa odhadov vyslalo asi 100-tisíc vojakov, čo vyvoláva obavy, že Moskva pripravuje útok na svojho suseda.

Podľa vyhlásenia amerického ministerstva zahraničných vecí Shermanová na nedeľnej večeri „zdôraznila záväzok Spojených štátov voči medzinárodným princípom suverenity, územnej celistvosti a slobody suverénnych národov pri voľbe ich spojenectiev“, čím odkázala na snahu Ukrajiny o vstup do NATO. USA by podľa nej privítali „skutočný pokrok prostredníctvom diplomacie“.

Viac k témam: Rokovania, Rusko-americké vzťahy, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Zástupcovia USA a Ruska pokračujú v rokovaniach, v Ženeve budú riešiť bezpečnostné otázky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.