Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
- Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít
- Americký súkromný sektor minulý mesiac znížil počet zamestnancov
Západ sa obáva, že bez pomoci USA a NATO môže Kyjev prehrať vojnu do budúceho leta
17.12.2023 (SITA.sk) - Západných predstaviteľov znepokojuje vyhliadka na nedostatočnú činnosť Kongresu USA pri financovaní vojenskej pomoci Ukrajine, pretože sa obávajú, že Kyjev by bez nej a bez podpory iných západných krajín mohol sám bojovať s Ruskom len niekoľko mesiacov.
Žiadna záruka úspechu
Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na viacerých amerických a európskych predstaviteľov.
Podľa CNN západné spravodajské služby teraz zvažujú, ako dlho môže Ukrajina vydržať bez pomoci USA a NATO. Jeden vysoký predstaviteľ americkej armády tvrdil, že to môžu byť „mesiace“, pričom najhorším scenárom je „výrazný neúspech alebo dokonca prehra“ do leta 2024.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
„U nás neexistuje žiadna záruka úspechu, ale oni (Ukrajinci) bez nás určite neuspejú,“ povedal pre CNN popredný predstaviteľ americkej armády.
Absencia pomoci
Veľkým problémom na Západe je vplyv absencie pomoci na protiofenzívu Ukrajiny na východe a juhu, kde ukrajinské sily bojujú o dosiahnutie významného pokroku.
„Ak sa pozrieme na zaberanie a držanie ďalšieho územia, je ťažké pochopiť, ako by to mohlo uspieť bez pokračujúcej podpory USA,“ domnieva sa európsky diplomat.
Západní predstavitelia tvrdia, že pokiaľ nebude poskytnutá dodatočná pomoc USA, Ukrajine najskôr dôjdu rakety dlhého doletu, potom rakety protivzdušnej obrany a potom delostrelecká munícia a strely krátkeho doletu, ako sú protitankové strely Javelin a protilietadlové strely Stinger.
Neschopnosť Kongresu konať v oblasti vojenskej pomoci začína ovplyvňovať boje na Ukrajine. Zdroje CNN tvrdia, že ukrajinské sily už pristúpili k prídelu munície a Rusko má v tomto smere „päť až sedemnásobnú“ výhodu.
Viac k témam: Americká armáda, delostrelecká munícia, Javelin, Kongres USA, pomoc Ukrajine, Rakety, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Západ sa obáva, že bez pomoci USA a NATO môže Kyjev prehrať vojnu do budúceho leta © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Pri pobreží Líbye sa utopilo viac ako 60 migrantov, ktorí sa snažili dostať do EurópyNasledujúci článok
Putin sa vyhráža Fínsku „problémami“, vníma ich ako nepriateľskú krajinu
Horské strediská sú pripravené na zimnú sezónu, do rozvoja investovali desiatky miliónov eur
Slovensko na križovatke. Poslanci dali v prvom čítaní zelenú zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
Ministerstvo cestovného ruchu a športu je pre Huliaka zlatá baňa, Demokrati upozorňujú na nadštandardné odmeny – VIDEO