Utorok, 3. október 2023
Mimoriadne správy

Zamestnanec nemeckej spravodajskej služby bol obvinený z vlastizrady, odovzdával štátne tajomstvá Rusku

 Webnoviny   6. september 2023  166  
Zamestnanec nemeckej spravodajskej služby bol obvinený z vlastizrady, odovzdával štátne tajomstvá Rusku

6.9.2023 (SITA.sk) - Vysokopostaveného zamestnanca nemeckej spravodajskej služby obvinili z vlastizrady za údajné odovzdávanie štátnych tajomstiev Rusku.

Podozrivý Carsten L. podľa prokurátorov odovzdával Rusom spravodajské informácie o vojne na Ukrajine a ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupine, pričom za to dostal zhruba 400-tisíc eur. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na nemecké médiá.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Nemecké úrady tiež obvinili ďalšieho Nemca narodeného v Rusku, Arthura E., ktorý je podozrivý z toho, že pôsobil ako posol medzi prvým mužom a ruskou Federálnou bezpečnostnou službou (FSB). Obaja muži čelia doživotnému trestu odňatia slobody.

Carsten L. v Spolkovej spravodajskej službe (BND) dohliadal na oddelenie monitorujúce zahraničnú telefonickú a internetovú komunikáciu. Niekoľko týždňov pred zatknutím ho povýšili do pozície, kde bol zodpovedný za previerky v agentúre, informujú noviny Süddeutsche Zeitung a vysielatelia NDR a WDR. Zatkli ho vlani v decembri.

Spolková prokuratúra odmietla komentovať správy o tom, že vzniesla obvinenia. O osude prípadu by mal teraz rozhodnúť súd v Berlíne.


Po spustení invázie na Ukrajinu vo februári minulého roka vzrástli obavy z ruskej špionáže v Európe. Niekoľko krajín vrátane Spojeného kráľovstva, Poľska a Nórska zatklo alebo vyhostilo podozrivých ruských špiónov.Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Ruská špionáž, rusko-ukrajinský konflikt, Špionáž, Vlastizrada, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Zamestnanec nemeckej spravodajskej služby bol obvinený z vlastizrady, odovzdával štátne tajomstvá Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.