Streda, 22. január 2025
Mimoriadne správy
- Izrael zabil až 20-tisíc agentov Hamasu, tvrdí veliteľ armády
- Ukrajinská polícia identifikovala 12 ruských vojakov, ktorí vraždili civilistov v Buči – VIDEO
- Požiar v hoteli lyžiarskeho strediska v Turecku zabil desať ľudí
- Trump podpísal príkaz na vystúpenie USA zo Svetovej zdravotníckej organizácie
- Odmietaním dohody s Ukrajinou Putin podľa Trumpa ničí Rusko
LONDÝN 11. júla (WebNoviny.sk) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol, že belgický zákaz zahaľovania tváre nie je v rozpore s Európskou konvenciou o ľudských právach. Verdikt padol v prípade dvoch žien, ktoré chceli nosiť nikáb zahaľujúci všetko okrem očí.
Belgicko zakázalo čiastočné alebo úplné zahaľovanie tváre na verejnosti v roku 2011. Súd súhlasil s tým, že zákaz sa snaží zaručiť koncept "spoločného žitia a ochrany práv a slobôd iných", informuje spravodajská stanica BBC.
Odporúčame:
Video: Firma Nike predstavila hidžáb pre moslimské športovkyne, uvedie ho v troch farebných variantoch
Na súd sa obrátila Belgičanka Samia Belcacemiová, ktorá žije v Schaerbeeku, ako aj Maročanka Yamina Oussarová žijúca v Lige.
Belcacemiová svoj závoj skladala pre obavy z pokuty či väzby a Oussarová sa rozhodla radšej ostať doma, čím obmedzovala svoj sociálny život, poznamenal súd. Ten pri svojom rozhodovaní vzal do úvahy aj predchádzajúci záver, ku ktorému prišiel pri podobnom prípade vedenom proti Francúzsku, rovnako pre zákaz zahaľovania sa.
Belgický parlament schválil zákaz zahaľovania sa na verejnosti v roku 2011 z dôvodu bezpečnosti, aby tak umožnil polícii identifikovať osoby. Niektorí však argumentovali aj nutnosťou zákazu závoja ako symbolu útlaku žien.
Viac k témam: Belgicko, Európsky súd pre ľudské práva, moslimovia
Zdroj: Webnoviny.sk - Zahaleným moslimkám v Európe hrozí pokuta aj väzenie © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Aristokrata, ktorý ponúkal odmenu za zrazenie aktivistky, uznali vinným