Streda, 29. január 2020
Oblačno  -2 °C
Mimoriadne správy

Záhadné ochorenie zabíja psy v Nórsku, uhynuli ich už desiatky a úrady nepoznajú príčinu

 Webnoviny   7. september 2019  45
Záhadné ochorenie zabíja psy v Nórsku, uhynuli ich už desiatky a úrady nepoznajú príčinu

7.9.2019 (Webnoviny.sk) - Nórske úrady sa snažia zistiť príčinu zatiaľ neznámej choroby, ktorá v krajine podľa odhadov zabila už desiatky psov.

Nórsky Úrad pre bezpečnosť potravín dostal informácie o ochorení ďalších šiestich psov, z ktorých dva už uhynuli, s rovnakými symptómami - zvracaním a krvavou hnačkou.

Dve baktérie


Väčšinu prípadov zaznamenali v hlavnom meste Oslo a jeho okolí, no vyskytli sa aj v mestách Bergen a Trondheim a oblasti Nordland.

Ochorenie sa podľa hovorcu úradu Ole-Hermana Troneruda zdá veľmi vážne, no zatiaľ nevedia, "či je nákazlivé alebo je to séria individuálnych prípadov". Vyjadril sa tak v rozhovore pre verejnoprávneho vysielateľa NRK.

Nórsky veterinárny inštitút v piatok informoval, že pri pitvách našiel dve nešpecifikované baktérie, no nedokázal objasniť, či boli príčinou ochorení.

Znepokojení Švédi


"To, že veľké a zdravé nórske psy tak rýchlo umierajú, je prirodzene vážne. Je to veľmi špecifická situácia, s akou som sa ešte nestretla," vyjadrila sa Jorun Jarp z inštitútu.

Ochorenie vyvolalo znepokojenie aj medzi majiteľmi psov v susednom Švédsku, ktorí otázkami zaplavili tamojší veterinárny inštitút.

Jeho zástupcovia sa však vyjadrili, že zatiaľ nemajú informácie, ktoré by ukazovali na epidémiu, ani nevedia o tom, že by ochorenie predstavovalo riziko pre psy vo Švédsku.

Viac k témam: ochorenie, psy
Zdroj: Webnoviny.sk - Záhadné ochorenie zabíja psy v Nórsku, uhynuli ich už desiatky a úrady nepoznajú príčinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.