Sobota, 16. október 2021
Slnečno  9,1 °C
Mimoriadne správy

Začal sa proces s manželom Sviatlany Cichanovskej, kandidoval proti Lukašenkovi

 Webnoviny  24. jún 2021  105
Začal sa proces s manželom Sviatlany Cichanovskej, kandidoval proti Lukašenkovi

24.6.2021 (Webnoviny.sk) - Vo štvrtok sa v bieloruskom meste Homeľ začal neverejný súdny proces s manželom opozičnej líderky Sviatlany Cichanovskej. Siarhej Cichanovský čelí viacerým obvineniam, vrátane organizovania masových protestov a podnecovania nenávisti, a hrozí mu odňatie slobody do 15 rokov.

Zatknutie po oznámení kandidatúry


Cichanovský, prominentný vloger a aktivista, sa chystal vlani kandidovať v prezidentských voľbách proti autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Zatkli ho minulý rok v máji, dva dni po tom, ako oznámil svoju kandidatúru.

Štátne médiá zverejnili zábery, ako unavene vyzerajúceho Cichanovského spolu s ďalšími obvinenými odvádzajú do siene. Medzi obvinenými je aj Mikola Statkevič, ktorý kandidoval proti Lukašenkovi v roku 2010 a po tom, ako po voľbách prepukli protesty, ho odsúdili na šesť rokov väzenia. Do väzby ho znova vzali v máji 2020.

Cichanovská utiekla do exilu


Vo voľbách namiesto Cichanovského kandidovala jeho manželka Sviatlana. Po nich však musela utiecť do exilu do Litvy. Voľby, ktoré opozícia a mnohí ďalší považujú za zmanipulované, vyvolali masívne protesty, proti ktorým a ďalšiemu disentu tvrdo zakročila polícia.

Vo štvrtok Cichanovská vo videoodkaze uviedla, že jej manžel „je stále ten istý hrdý a neotrasiteľný človek“, aj napriek tomu, že je viac ako rok vo väzbe.

Viac k témam: protesty v Bielorusku, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Začal sa proces s manželom Sviatlany Cichanovskej, kandidoval proti Lukašenkovi © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.