Štvrtok, 28. október 2021
Jasno  3,9 °C
Mimoriadne správy

Neďaleko slovenských hraníc sa prehnalo tornádo, spôsobilo rozsiahle škody (video)

 Webnoviny  24. jún 2021  107
Neďaleko slovenských hraníc sa prehnalo tornádo, spôsobilo rozsiahle škody (video)

24.6.2021 (Webnoviny.sk) - Južnú Moravu vo štvrtok zasiahli silné búrky, počas ktorých sa pravdepodobne objavilo aj tornádo. Veterný vír, ktorý sa prehnal Břeclavskom a Hodonínskom, zanechal veľké škody. Hasiči varovali ľudí, aby nevychádzali von, informuje spravodajský portál Novinky.cz.

Polovica obce zrovnaná so zemou


Vír spôsobil škody napríklad v obci Lužice či Moravskej Novej Vsi. Polovica obce Hrušky je po ňom zrovnaná so zemou, uviedol zástupca tamojšieho starostu s tým, že autá vietor odhadzoval k domom a kostol skončil bez strechy. V Hodoníne sú popadané drôty a časť domácností je bez elektriny.

Hasiči v okresoch Břeclav a Hodonín riešia stovky udalostí, telefóny na tiesňovej linke majú zahltené. Hasičský záchranný zbor Juhomoravského kraja na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter informoval, že vyhlásil zvláštny stupeň poplachu.

Supercelárna búrka v Hodoníne


Ako uviedol, eviduje viac ako 330 udalostí - poškodené domy, požiar, dopravné nehody, popadané stromy na autách aj domoch. Je tiež podľa neho zrejmé, že si búrka vyžiadala zranených.

Meteorologička Dagmar Honsová pre Novinky potvrdila, že okresom Hodonín sa prehnala supercelárna búrka. Tornádo sa podľa nej v Česku naposledy objavilo v máji 2018. Tornádo je veterný vír, ktorý sa dotkne zeme. Ak sa drží nad povrchom, je to takzvaná tromba.Viac k témam: búrka, tornádo
Zdroj: Webnoviny.sk - Neďaleko slovenských hraníc sa prehnalo tornádo, spôsobilo rozsiahle škody (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.