Streda, 17. august 2022
Jasno  19,5 °C
Mimoriadne správy

Výsledky volieb v Japonsku ovplyvnil aj atentát na expremiéra Abeho

 Webnoviny  11. júl 2022  41
Výsledky volieb v Japonsku ovplyvnil aj atentát na expremiéra Abeho

11.7.2022 (Webnoviny.sk) - Hlavná japonská vládna strana a jej koaličný partner zvíťazili v nedeľňajších voľbách, v ktorých sa rozhodovalo o obsadení polovice kresiel v hornej komore parlamentu. Liberálnodemokratická strana (LDP) spolu s koaličným partnerom, stranou Komeito, zvýšili počet svojich zástupcov v 248-člennej komore na 146.

Japonský premiér Fumio Kišida vyhlásil, že jeho prioritami bude reakcia na pandémiu ochorenia COVID-19, ruskú inváziu na Ukrajinu a na rastúce ceny. Zároveň uviedol, že bude nepretržite presadzovať posilnenie národnej bezpečnosti Japonska.

Výsledky hlasovania pravdepodobne ovplyvnilo to, že krátko pred voľbami sa obeťou atentátu stal predstaviteľ LDP bývalý premiér Šinzó Abe. Volebná účasť sa v porovnaní s hlasovaním v roku 2019 zvýšila o približne 3 percentuálne body na zhruba 52 percent.

Viac k témam: Japonský premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Výsledky volieb v Japonsku ovplyvnil aj atentát na expremiéra Abeho © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.