Štvrtok, 11. august 2022
Polojasno  23 °C
Mimoriadne správy

Prezident Srí Lanky vypočul svoj ľud, po masívnych demonštráciách oznámil rezignáciu

 Webnoviny  11. júl 2022  40
Prezident Srí Lanky vypočul svoj ľud, po masívnych demonštráciách oznámil rezignáciu

11.7.2022 (Webnoviny.sk) - Prezident Srí Lanky Gotabhája Rádžapaksa potvrdil svoju rezignáciu. Uviedol to úrad srílanského premiéra po tom, ako do sídiel oboch lídrov vtrhli demonštranti.

Chýbajú potraviny či palivo


Do hlavného mesta krajiny v sobotu po mesiacoch protestov prišli tisíce demonštrantov žiadajúcich prezidentovo odstúpenie.

Rádžapaksu obviňujú zo zlého riadenia ekonomiky krajiny, ktoré viedlo k niekoľkomesačnému nedostatku potravín, pohonných látok a liekov.

Úrad premiéra v pondelok vo vyhlásení uviedol, že ho prezident oficiálne informoval, že odstúpi v stredu. Informuje o tom portál bbc.com.

Prezident ušiel z krajiny


Predseda srílanského parlamentu už v sobotu oznámil, že prezident rezignuje 13. júla. Na základe ústavy Srí Lanky rezignácia hlavy štátu môže byť formálne prijatá len vtedy, keď odstúpenie oznámi listom predsedovi parlamentu, čo sa ešte nestalo.

Miesto pobytu Gotabháju Rádžapaksu je momentálne oficiálne neznáme. Vojenský zdroj ale pre BBC povedal, že je na srílanskej vojenskej lodi v teritoriálnych vodách krajiny.

Viac k témam: Demonštrácie, Rezignácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Srí Lanky vypočul svoj ľud, po masívnych demonštráciách oznámil rezignáciu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.