Sobota, 23. október 2021
Slnečno  5,3 °C
Mimoriadne správy

Vykríkla paralyzér, ale vystrelila. Expolicajtku obvinili zo zabitia Afroameričana Wrighta (video)

 Webnoviny  15. apríl 2021  87
Vykríkla paralyzér, ale vystrelila. Expolicajtku obvinili zo zabitia Afroameričana Wrighta (video)

15.4.2021 (Webnoviny.sk) - Bývalú policajtku, ktorá pri cestnej kontrole v minnesotskom meste Brooklyn Center smrteľne postrelila Afroameričana, obvinili zo zabitia druhého stupňa. Obvinenie môže viesť k maximálne 10-ročnému trestu odňatia slobody.

Štyridsaťosemročnú belošku Kim Potter v stredu zatkli a neskôr prepustili na kauciu 100-tisíc dolárov. Vo štvrtok by sa prostredníctvom videohovoru mala zúčastniť na súdnom pojednávaní.

Namiesto paralyzéra použila zbraň


Dvadsaťročný Daunte Wright prišiel o život v nedeľu pri tom, ako sa snažil vyhnúť zatknutiu. Policajti ho zastavili pre vypršanú platnosť registrácie auta a keď zistili, že je na neho vydaný platný zatykač, pokúsili sa ho zatknúť.

Zábery z kamery na uniforme policajtky ukazujú, ako Wright nastúpil do auta, zatiaľ čo policajtka niekoľkokrát zakričí paralyzér a následne vystrelí. Smrteľne zranený Wright prešiel s autom ešte niekoľko ulíc, no neskôr havaroval.

Policajtka sa vraj pomýlila


Potter, ktorá bola v policajnom zbore 26 rokov a trénovala ďalších policajtov tvrdí, že si pomýlila zbraň s paralyzérom. Rodina zosnulého a mnohí ďalší tvrdia, že tomu neveria alebo, že incident odráža zaujatosť polície.

Právnik Wrightovcov Ben Crump uviedol, že rodina oceňuje trestné konanie voči Potter, ale spochybňuje, že streľba bola náhodná, pretože skúsený príslušník polície pozná rozdiel medzi paralyzérom a zbraňou.

Podľa odborníkov sú prípady mylného použitia zbrane namiesto paralyzéra zriedkavé, v USA sa obyčajne dejú menej ako raz za rok, uvádza agentúra AP.

Policajtka v utorok odstúpila zo zboru. Rovnako tak spravil aj náčelník polície Tim Gannon.

Protesty trvajú už niekoľko dní


V Brooklyn Center, ktoré sa nachádza na predmestí Minneapolisu, kde pokračuje ostro sledovaný proces s bielym expolicajtom v prípade úmrtia Afroameričana Georgea Floyda, sa už štvrtý deň konali protesty.

Starosta mesta Mike Elliott vyzval ľudí, aby protestovali bez násilia. Napriek tomu sa už po štvrtú noc demonštranti dostali do stretov s políciou a hádzali do nich rôzne objekty. Policajti reagoval slzným plynom či gumenými projektilmi. V meste už po štyri noci tiež platil zákaz vychádzania.Viac k témam: policajné násilie, prostesty, rasizmus, Zabitie Georgea Floyda - protesty v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Vykríkla paralyzér, ale vystrelila. Expolicajtku obvinili zo zabitia Afroameričana Wrighta (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.