Utorok, 26. január 2021
Oblačno  -0,2 °C
Mimoriadne správy

Výbuch v Bejrúte poriadne nahneval obyvateľov, polícia pri protestoch použila slzný plyn (video)

 Webnoviny   7. august 2020  118
Výbuch v Bejrúte poriadne nahneval obyvateľov, polícia pri protestoch použila slzný plyn (video)

7.8.2020 (Webnoviny.sk) - V hlavnom meste Libanonu vo štvrtok protestovali ľudia proti vláde v súvislosti s utorňajšou zničujúcou explóziou, ktorá zabila najmenej 149 ľudí a okolo 5000 ďalších zranila. Výbuch zrejme zapríčinila nedbanlivosť pri skladovaní 2750 ton dusičnanu amónneho. Policajti proti protestujúcim, ktorých sa pri parlamente zišli desiatky, použili slzný plyn.

Viac ako 300-tisíc ľudí bez domova


Výbuch zničil niekoľko častí Bejrútu. Desiatky ľudí ešte nenašli, pričom do hľadania sa zapojili aj francúzski či ruskí záchranári so psami.

Viac o téme: Výbuch v BejrúteGuvernér Bejrútu Marwán Abbúd povedal, že viac ako 300-tisíc obyvateľov, čo predstavuje 12 % celkovej populácie mesta, zostalo bez domova. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že nemocnice nemajú dostatok lôžok a vybavenia na liečbu pacientov v kritickom stave. Nemocnice sa už pred výbuchom snažili vysporiadať so zlou situáciou spojenou s pandémiou koronavírusu.

Macron požaduje medzinárodné vyšetrovanie


Výbuch zničil aj obrovské zásoby obilia uložené v prístave a objavili sa obavy z rozsiahlej potravinovej krízy. Neistá je aj budúcnosť samotného prístavu. Škody predbežne vyčíslili na 10 až 15 miliárd dolárov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch v Bejrúte (fotografie)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok navštívil mesto a vyhlásil, že prípad si vyžaduje medzinárodné vyšetrovanie.Viac k témam: protest, slzný plyn, Výbuch v Bejrúte
Zdroj: Webnoviny.sk - Výbuch v Bejrúte poriadne nahneval obyvateľov, polícia pri protestoch použila slzný plyn (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.