Utorok, 3. október 2023
Mimoriadne správy

Von der Leyenová: Ruská útočná vojna proti Ukrajine otriasa základmi medzinárodného poriadku

 Webnoviny  31. júl 2023  90  
Von der Leyenová: Ruská útočná vojna proti Ukrajine otriasa základmi medzinárodného poriadku

31.7.2023 (SITA.sk) - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas návštevy Filipín ostro odsúdila „nezákonné použitie sily“ v indicko-tichomorskom regióne a na Ukrajine.

Ako referuje web news.sky.com, zároveň kritizovala „autoritárskych vodcov“ za porušovanie základných princípov medzinárodného práva.

Hrozba pre medzinárodný poriadok


Von der Leyenová vyjadrila znepokojenie nad meniacim sa a nestálym globálnym politickým prostredím, pričom označila ruskú agresiu voči Ukrajine ako hrozbu pre medzinárodný poriadok.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine„Ruská útočná vojna proti Ukrajine otriasa základmi medzinárodného poriadku,“ povedala.

Nezákonné použitie sily


„Je to v rozpore s Chartou OSN a základnými princípmi medzinárodného práva, akými sú územná celistvosť a suverenita, a preto Európa podporuje odvážny boj Ukrajiny proti agresorovi. Nezákonné použitie sily nemožno tolerovať ani na Ukrajine, ani v Indo-Pacifiku,“ dodala.

EÚ podporuje boj Ukrajiny proti agresii a zároveň uznáva nedeliteľnosť bezpečnosti v indicko-tichomorskom regióne. Von der Leyenová zdôraznila potrebu zachovať poriadok založený na pravidlách v prospech všetkých spoločností.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: medzinárodné právo, medzinárodný poriadok, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Von der Leyenová: Ruská útočná vojna proti Ukrajine otriasa základmi medzinárodného poriadku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.