Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  21,9 °C
Mimoriadne správy

Von der Leyenová naliehala na čínskeho prezidenta, aby využil vplyv Pekingu na zastavenie vojny na Ukrajine (foto)

 Webnoviny   6. máj 2024  102  
Von der Leyenová naliehala na čínskeho prezidenta, aby využil vplyv Pekingu na zastavenie vojny na Ukrajine (foto)

6.5.2024 (SITA.sk) - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že čínsky prezident Si Ťin-pching musí zohrať „dôležitú úlohu“ pri deeskalácii napätia v súvislosti s jadrovými hrozbami zo strany Ruska. Referuje o tom web The Guardian.

Von der Leyenová bola súčasťou trojstranných rokovaní medzi ňou, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a Si Ťin-pchingom na pondelkovom samite v Paríži. Naliehala na čínskeho vodcu, aby využil vplyv Pekingu na zastavenie ruskej vojny proti Ukrajine, a tiež ho požiadala, aby Čína akceptovala spravodlivé pravidlá globálneho obchodu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Von der Leyenová tiež uviedla, že je „presvedčená“, že Si Ťin-pching bude naďalej zohrávať „dôležitú úlohu“ pri deeskalácii napätia v súvislosti s jadrovými hrozbami zo strany Ruska.

Povedala to niekoľko hodín po tom, čo ruský vodca Vladimir Putin nariadil vojenské cvičenia simulujúce použitie taktických jadrových zbraní umiestnených v blízkosti Ukrajiny.

Macron aj Von der Leyenová naznačili, že prioritou rozhovorov bol obchod, pričom zdôraznili, že Európa musí vo svojich hospodárskych vzťahoch s Čínou brániť svoje „strategické záujmy“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Von der Leyenová a Macron sa stretli s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom (fotografie)

Viac k témam: Čínsky prezident, Francúzsky prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Vojenské cvičenia, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Von der Leyenová naliehala na čínskeho prezidenta, aby využil vplyv Pekingu na zastavenie vojny na Ukrajine (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.