Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Vojna na Ukrajine, ale aj koronavírus spôsobili Rusku najhorší nedostatok pracovnej sily

 Webnoviny   7. máj 2023  74  
Vojna na Ukrajine, ale aj koronavírus spôsobili Rusku najhorší nedostatok pracovnej sily

7.5.2023 (SITA.sk) - Rusko takmer určite čelí najhoršiemu nedostatku pracovnej sily za posledné desaťročia. Vo svojom pravidelnom hlásení o vojne na Ukrajine to konštatuje britské ministerstvo obrany, informuje spravodajský portál Sky News.

Viac o téme: Vojna na Ukraijne


V dôsledku COVID-19 a vojny na Ukrajine sa za posledné tri roky ruská populácia zmenšila o dva milióny ľudí viac, ako sa očakávalo. Ruská centrálna banka vykonala prieskum medzi 14-tisíc zamestnávateľmi, z ktorého vyplynulo, že počet dostupných zamestnancov je na najnižšej úrovni od roku 1998.

V roku 2022 Rusko opustilo 1,3 milióna ľudí, medzi nimi „mnohí mladí a vzdelaní ľudia v odvetviach s vysokou hodnotou". Ruské ministerstvo komunikácie uviedlo, že zhruba 10 percent pracovnej sily v IT sektore sa nevrátilo.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Mobilizácia, historicky vysoká emigrácia a starnúca, zmenšujúca sa populácia obmedzujú ponuku pracovnej sily," konštatuje britský rezort s tým, že to pravdepodobne povedie k zníženiu potenciálneho rastu ruskej ekonomiky a zvýšeniu inflácie.

Viac k témam: Koronavírus, Mobilizácia, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Vojna na Ukrajine, ale aj koronavírus spôsobili Rusku najhorší nedostatok pracovnej sily © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.