Streda, 6. december 2023
Oblačno  -3,5 °C
Mimoriadne správy

Vo veku 98 rokov odišiel na večnosť taliansky exprezident Giorgio Napolitano, odzrkadľoval veľkú časť histórie

 Webnoviny  23. september 2023  103  
Vo veku 98 rokov odišiel na večnosť taliansky exprezident Giorgio Napolitano, odzrkadľoval veľkú časť histórie

23.9.2023 (SITA.sk) - Vo veku 98 rokov v piatok odišiel na večnosť niekdajší taliansky prezident Giorgio Napolitano. Bol prvou hlavou štátu na Apeninskom polostrove, ktorú zvolili do tejto funkcie dvakrát. Napolitano strávil posledné týždne pred smrťou v jednej z rímskych nemocníc.

Súčasný taliansky prezident Sergio Mattarella v posolstve vyzdvihol svojho predchodcu vo funkcii hlavy štátu a povedal, že život Napolitana „odzrkadľoval veľkú časť talianskej histórie v druhej polovici 20. storočia“.

Napriek tomu, že Napolitano patril ku komunistom, často sa odkláňal od straníckej srtodoxie. Usiloval sa o dialóg s talianskymi a európskymi socialistami a bol výrazným podporovateľom európskej integrácie. Napolitano bol v prezidentskom úrade v období rokov 2006 až 2015.

Viac k témam: taliansky prezident, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk - Vo veku 98 rokov odišiel na večnosť taliansky exprezident Giorgio Napolitano, odzrkadľoval veľkú časť histórie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.