Streda, 21. február 2024
Zamračené  3,5 °C
Mimoriadne správy

Vo veku 78 rokov zomrel legendárny rockový gitarista Jeff Beck

 Webnoviny  12. január 2023  137  
Vo veku 78 rokov zomrel legendárny rockový gitarista Jeff Beck

12.1.2023 (Webnoviny.sk) - Vo veku 78 rokov zomrel jeden z najvplyvnejších gitaristov všetkých čias Jeff Beck. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Britský hudobník sa preslávil s formáciou The Yardbirds, kde nahradil Erica Claptona, a neskôr s Rodom Stewartom založil The Jeff Beck Group. Svojou tvorbou redefinoval gitarovú hudbu v šesťdesiatych rokoch minulého storočia a ovplyvnil heavy metal, jazz-rock a dokonca i punk.

Beckovo úmrtie potvrdili prostredníctvom jeho oficiálneho konta na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. „V mene jeho rodiny, s hlbokým zármutkom oznamujeme úmrtie Jeffa Becka,“ uvádza sa v stanovisku s tým, že pokojne skonal po tom, ako sa nakazil bakteriálnou meningitídou.

Počas svojho druhého uvedenia do Rock'n'rollovej siene slávy v roku 2009 Beck skonštatoval: „Hrám ako hrám, pretože mi to umožňuje vytvoriť najšialenejšie zvuky. O to ide, nie? Nezaujímajú ma pravidlá. Vlastne, ak neporuším pravidlá aspoň desaťkrát v každej piesni, nerobím svoju robotu poriadne.Jeff Beck sa narodil 24. júna 1944 vo Wallingtone. Patril k najuznávanejším a najvplyvnejším gitaristom súčasnosti. V roku 1965 nahradil Erica Claptona v skupine The Yardbirds, no už v roku 1967 založil vlastnú skupinu The Jeff Beck Group, s ktorou mu vyšli napríklad albumy Truth (1968) alebo Rough and Ready (1971). Pôsobil tiež v skupine Beck, Bogert & Appice.

Medzi ďalšie jeho albumy patria napríklad Blow by Blow (1975), Jeff Beck's Guitar Shop (1989), You Had It Coming (2001), Emotion & Commotion (2010), Loud Hailer (2016) či 18 (2022), ktorý nahral s hercom Johnnym Deppom. V osemdesiatych rokoch spolupracoval s Nileom Rodgersom na albume Flash, v roku 1987 hral na sólovom albume Micka Jaggera Primitive Cool a v deväťdesiatych rokoch spolupracoval napríklad aj s Rogerom Watersom alebo Jonom Bon Jovim. Prispel tiež k hudbe Hansa Zimmera pre film Dni hromu (1990) s Tomom Cruisom v hlavnej úlohe.

Získal osem cien Grammy a dva razy ho uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy - v roku 1992 ako člena skupiny The Yardbirds a v roku 2009 aj ako sólového umelca.Viac k témam: grammy, The Jeff Beck Group, The Yardbirds, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo veku 78 rokov zomrel legendárny rockový gitarista Jeff Beck © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.