Utorok, 24. november 2020
Zamračené  -1,9 °C
Mimoriadne správy

Vo Francúzsku sa koná druhé kolo komunálnych volieb, najväčší boj je o post parížskeho starostu

 Webnoviny  28. jún 2020  98
Vo Francúzsku sa koná druhé kolo komunálnych volieb, najväčší boj je o post parížskeho starostu

28.6.2020 (Webnoviny.sk) - Vo Francúzsku sa koná druhé kolo komunálnych volieb, ktoré museli úrady predtým odložiť z dôvodu pandémie koronavírusu. Ľudia si vyberajú starostov v 5 000 mestách a obciach, ktorých sa nepodarilo zvoliť v prvom kole 15. marca.

Viac o téme: Koronavírus


Najdôležitejší súboj sa zvádza o post parížskeho starostu, ktorý už bude dohliadať aj na letné olympijské hry v roku 2024. Približne 30-tisíc prevažne menších obcí a miest si zvolilo svojich zástupcov už v prvom kole.

Okrem starostov si Francúzi v nedeľu volia aj členov zastupiteľstiev, pričom hlasovanie sprevádzajú prísne hygienické opatrenia. Voliči musia mať na tvárach ochranné rúška, dodržiavať predpísané rozstupy a priniesť si aj vlastné pero. Napriek týmto preventívnym opatreniam sa predpokladá, že súčasná situácia negatívne poznačí volebnú účasť.

Hoci sú nedeľné komunálne voľby zamerané predovšetkým na miestne problémy, sú tiež považované za kľúčový politický indikátor pred francúzskymi prezidentskými voľbami naplánovanými na rok 2022.

Viac k témam: COVID-19, komunálne voľby, Koronavírus, Pandémia, starosta, volebná účasť
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo Francúzsku sa koná druhé kolo komunálnych volieb, najväčší boj je o post parížskeho starostu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.