Sobota, 6. jún 2020
Jasno  16,2 °C
Mimoriadne správy

Vláda Viktora Orbána dostala od parlamentu mimoriadne právomoci počas pandémie nového koronavírusu

 Webnoviny  30. marec 2020  42
Vláda Viktora Orbána dostala od parlamentu mimoriadne právomoci počas pandémie nového koronavírusu

30.3.2020 (Webnoviny.sk) - Maďarský parlament v pondelok schválil návrh zákona, ktorý dáva vláde premiéra Viktora Orbána mimoriadne právomoci počas pandémie nového koronavírusu na časovo neobmedzené obdobie.

Viac o téme: Koronavírus


Zahŕňa tiež opatrenia proti nepravdivým informáciám, ktoré vyvolali obavy, že by ich vláda mohla použiť na potlačenie nezávislých médií. Návrh prijala vládnuca strana Fidesz a ďalší podporovatelia vlády v pomere hlasov 137 za a 53 proti. Na schválenie bolo treba 133 hlasov.

Návrh sa stretol s kritikou opozície, medzinárodných inštitúcií vrátane Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a mimovládnych organizácií za to, že neobsahuje termín ukončenia takéhoto stavu. Opoziční poslanci tvrdia, že sú ochotní odsúhlasiť vláde žiadané právomoci, ale len ak budú na presne definované obdobie s možnosťou jeho predĺžení.

"Mimoriadne opatrenia súvisia s pandémiou, jej prevenciou, elimináciou a škodlivými ekonomickými dôsledkami," vyjadril sa predstaviteľ úradu vlády Csaba Dömötör. Ako ďalej povedal, "v tejto situácii nemožno vyhlásiť časový limit", pretože nikto nevie, na ako dlhý boj je potrebné sa pripraviť.

V dôsledku šírenia nového koronavírusu vyhlásilo Maďarsko 11. marca stav núdze. Krajina má zatiaľ 447 potvrdených prípadov nákazy a 15 úmrtí.

Viac k témam: Koronavírus, mimovládne organizácie, návrh zákona
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda Viktora Orbána dostala od parlamentu mimoriadne právomoci počas pandémie nového koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.