Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Vesmírna loď Starliner sa vracia na Zem bez astronautov, obávajú sa o bezpečnosť skúšobných pilotov
Webnoviny 6. september 2024 429
6.9.2024 (SITA.sk) - Vesmírna loď Starliner spoločnosti Boeing opúšťa v piatok Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) bez posádky. Dôvodom sú obavy o bezpečnosť dvoch skúšobných pilotov, Butcha Wilmorea a Suni Williamsovej, ktorí na ISS zostanú do budúceho roka.
Wilmore a Suni Williamsová sa mali na Zem vrátiť ešte v júni, a to týždeň po pristáti na ISS. Ale ich cestu k vesmírnej stanici komplikovalo zlyhanie trysky a úniky hélia a preto americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) rozhodol, že ich návrat loďou Starliner by bol príliš riskantný.
Kapsula tak na Zem privezie len časť starého vybavenia z ISS. Dvojicu astronautov domov dopraví až vo februári vesmírna loď Dragon spoločnosti SpaceX Elona Muska.
Kapsula Dragon sa na polročnú expedíciu vydá tento mesiac len s dvomi astronautmi, pretože dve miesta sú rezervované pre Wilmorea a Williamsovú. Pôjde už o desiaty let firmy SpaceX pre NASA.
Viac k témam: Starliner, Vesmírna loď
Zdroj: SITA.sk - Vesmírna loď Starliner sa vracia na Zem bez astronautov, obávajú sa o bezpečnosť skúšobných pilotov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Občianske združenie Mladá Šaca odovzdalo na košickom magistráte petíciu občanov mestskej časti – VIDEO
Zamestnankyne úradu práce v Pezinku zneužili systém pomoci počas pandémie, vznikla škoda viac ako pol milióna eur
Uhrík prekvapil v diskusii, Matovičovi fandí v boji proti korupcii, ale spoluprácu si nevie predstaviť