Streda, 23. jún 2021
Zamračené  22,7 °C
Mimoriadne správy

Veľká Británia stiahla z Bieloruska svoju veľvyslankyňu, išlo o akt solidarity

 Webnoviny  10. október 2020  167
Veľká Británia stiahla z Bieloruska svoju veľvyslankyňu, išlo o akt solidarity

10.10.2020 (Webnoviny.sk) - Spojené kráľovstvo dočasne odvolalo svoju veľvyslankyňu z Bieloruska, kde už od leta trvajú rozsiahle protesty proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Britský minister zahraničia Dominic Raab oznámil, že tak konajú zo solidarity s Poľskom a Litvou.

Spomínaným krajinám, ktoré sú kritické voči Lukašenkovi, Minsk v piatok vyhostil 35 diplomatov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Veľvyslancov stiahlo už niekoľko krajín


Raab na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že vypovedanie diplomatov je "úplne neoprávnené a iba izoluje bieloruský ľud". Veľvyslankyňu Jacqueline Perkins si podľa jeho slov povolali na konzultácie o dianí v Bielorusku.

Svojich veľvyslancov z Bieloruska stiahlo už niekoľko európskych krajín, okrem iných aj Nemecko, Rumunsko a Česká republika.

Zhoršenie vzťahov s Bieloruskom


Nepokoje vypukli v Bielorusku po augustových voľbách, ktorých výsledky v prospech Lukašenka nespokojní protestujúci považujú za zmanipulované.

Najnovšie diplomatické kroky predstavujú ďalšie zhoršenie vzťahov medzi Bieloruskom a ostatnými krajinami v Európe. Minulý týždeň Európska únia zaviedla v súvislosti s dianím v krajine sankcie na popredných bieloruských predstaviteľov, podobne už skôr spravili aj Veľká Británia a Kanada.

Viac k témam: bieloruský prezident, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku, veľvyslankyňa
Zdroj: Webnoviny.sk - Veľká Británia stiahla z Bieloruska svoju veľvyslankyňu, išlo o akt solidarity © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.