Štvrtok, 5. august 2021
Slabý dážď  14,3 °C
Mimoriadne správy

Vatikán odmieta eutanázie či asistované samovraždy, považuje ich za „akt zabitia“

 Webnoviny  23. september 2020  151
Vatikán odmieta eutanázie či asistované samovraždy, považuje ich za „akt zabitia“

23.9.2020 (Webnoviny.sk) - Vatikán v utorok zdôraznil svoj neústupčivý odpor proti eutanázii a asistovaným samovraždám, pričom ich nazval "aktami zabitia". Učinil tak v nadväznosti na to, že stále viac štátov vrátane Španielska či Nového Zélandu zvažuje právne reformy v týchto kontroverzných otázkach.

Otrávia ľudskú spoločnosť


"Eutanázia predstavuje naozaj zlý čin, a to za akýchkoľvek okolností. Potraty, eutanázia a úmyselné sebadeštrukcie otrávia ľudskú spoločnosť," uvádza sa vo vyhlásení Svätej stolice, ktorá dodáva, že tí, ktorí si zvolia eutanáziu, nemôžu prijímať sviatosti vrátane pomazania chorých.

Pápež František sa v sobotu stretol s biskupmi zo Španielska, kde sa v parlamente nachádza návrh zákona o legalizácii eutanázie. Ak by ho poslanci schválili, Španielsko by sa stalo štvrtou krajinou v Európe, ktoré legalizovali samovraždy asistované lekármi po štátoch Beneluxu - Belgicku, Holandsku a Luxembursku.

Referendum na Novom Zélande


Najvyšší súd v Taliansku vlani rozhodol, že v prípadoch "neprípustného fyzického a psychického utrpenia" by sa eutanázia nemala považovať za nezákonnú. Na Novom Zélande sa na budúci mesiac uskutoční referendum o eutanázii a asistovaných samovraždách.

Viac k témam: eutanázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Vatikán odmieta eutanázie či asistované samovraždy, považuje ich za „akt zabitia“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.