Streda, 23. jún 2021
Zamračené  23,9 °C
Mimoriadne správy

Oponenti Lukašenka mali spáchať stovky trestných činov, Bielorusko drží takmer 70 politických väzňov

 Webnoviny  23. september 2020  120
Oponenti Lukašenka mali spáchať stovky trestných činov, Bielorusko drží takmer 70 politických väzňov

23.9.2020 (Webnoviny.sk) - Bieloruská ľudskoprávna organizácia Viasna informovala, že počas doterajších vyše šiestich týždňov demonštrácií proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi zaznamenala viac ako 250 trestných činov proti politickým oponentom, aktivistom a protestujúcim.

Mnohí čelia obvineniam z podnecovania hromadných nepokojov alebo účasti na nich či z odporu voči bezpečnostným zložkám. Desiatky ľudí podľa Viasny vyšetrovali už na začiatku volebnej kampane.

"Rozsah represií v Bielorusku núti obhajcov ľudských práv požiadať o pomoc medzinárodné organizácie, ktorých záväzky síce Minsk akceptoval, no hrubo ich porušuje," povedal šéf Viasny Aleš Beľackij. Spomenutá inštitúcia v súvislosti so situáciou v Bielorusku informovala o dovedna 68 politických väzňoch.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

Protesty v Bielorusku trvajú od 9. augusta, keď Lukašenko v prezidentských voľbách podľa oficiálnych výsledkov získal 80 percent hlasov. Demonštranti však uvedené číslo považujú za zmanipulované a demonštráciami sa dožadujú zmeny. Lukašenko vládne v Bielorusku od roku 1994 a protestujúcich nazval "bábkami Západu".

Viac k témam: politický väzeň, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk - Oponenti Lukašenka mali spáchať stovky trestných činov, Bielorusko drží takmer 70 politických väzňov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.