Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23,6 °C
Mimoriadne správy

V závere roku 2022 sa USA pripravovali na reálnu možnosť, že Moskva zaútočí na Ukrajinu jadrovou zbraňou

 Webnoviny   9. marec 2024  166  
V závere roku 2022 sa USA pripravovali na reálnu možnosť, že Moskva zaútočí na Ukrajinu jadrovou zbraňou

9.3.2024 (SITA.sk) - USA sa v závere roku 2022 pripravovali na reálnu možnosť, že Rusko zaútočí na Ukrajinu jadrovou zbraňou. Pre CNN to povedali dvaja vysokopostavení predstavitelia americkej vlády.

Cherson ako súčasť Ruska


Na konci leta 2022 ukrajinské sily postupovali na Rusmi okupované mesto Cherson, ktoré bolo najväčšou korisťou Moskvy. Ruský vodca Vladimir Putin povedal ruskému ľudu, že Cherson je teraz súčasťou samotného Ruska, a tak by stratu mesta mohol vnímať ako priamu hrozbu pre seba a ruský štát.

Viac o téme: Vojna na UkrajineV tom istom čase ruská propaganda šírila falošné informácie, že Ukrajina by mohla použiť špinavú bombu. Podľa predstaviteľov USA by to mohlo slúžiť ako zásterka pre ruský jadrový útok. Západné spravodajské služby okrem toho dostali informácie, že medzi ruskými predstaviteľmi sa komunikuje o jadrovom údere.

Tlmočené obavy Spojených štátov


Šéf americkej diplomacie Antony Blinken obavy USA tlmočil ruskému ministrovi zahraničia Sergejovi Lavrovovi, predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA generál Mark Milley zavolal náčelníkovi generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerijovi Gerasimovovi a prezident USA Joe Biden poslal riaditeľa CIA Billa Burnsa, aby sa v Turecku porozprával so šéfom ruskej zahraničnej spravodajskej služby Sergejom Naryškinom.

Odvrátiť krízu pomohli aj verejné vyhlásenia čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga a indického premiéra Narendru Modiho, uviedli pre CNN americkí vládni predstavitelia. Dodali však, že USA pokračujú v zdokonaľovaní plánov pre prípad, že by v nasledujúcich mesiacoch opäť čelili podobnému riziku.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v marci 2024 (fotografie)

Viac k témam: Americký prezident, Čínsky prezident, Indický premiér, jadrová hrozba, Jadrové zbrane, Ruská propaganda, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, šéf americkej diplomacie
Zdroj: SITA.sk - V závere roku 2022 sa USA pripravovali na reálnu možnosť, že Moskva zaútočí na Ukrajinu jadrovou zbraňou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.