Piatok, 31. marec 2023
Oblačno  6,2 °C
Mimoriadne správy

V USA vrcholí boj o voliča medzi Demokratmi a Republikánmi, udrží si Bidenov tábor väčšinu v Kongrese?

 Webnoviny   8. november 2022  45
V USA vrcholí boj o voliča medzi Demokratmi a Republikánmi, udrží si Bidenov tábor väčšinu v Kongrese?

8.11.2022 (Webnoviny.sk) - Milióny Američanov budú v utorok hlasovať vo voľbách, v ktorých ide o ovládnutie Kongresu. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého sú v hre všetky kreslá v Snemovni reprezentantov, asi tretina Senátu a tiež kľúčové guvernérske posty.

Referendum o prezidentovi


Súčasný demokratický prezident Joe Biden aj republikánsky exprezident Donald Trump preto deň pred voľbami vystúpili na zhromaždeniach a vyzývali svojich priaznivcov, aby išli voliť.

Ak sa potvrdia predpoklady a Republikáni získajú väčšinu v Snemovni, naruší to Bidenovu schopnosť prijímať zákony. V súčasnosti pritom majú Demokrati pod kontrolou Biely dom a tesne aj obe komory Kongresu.

BBC pripomína, že strana, ktorá je pri moci, prichádza vo voľbách v polovici štvorročného funkčného obdobia prezidenta v priemere o dve desiatky kresiel. I keď sa v utorok nehlasuje o Bidenovi, takzvané polčasové voľby sú často vnímané ako akési referendum o prezidentovi.

Napriek tomu, že Biden splnil svoje sľuby o znížení cien liekov na predpis, rozšírení využívania čistej energie a posilnení infraštruktúry, jeho popularita utrpela v dôsledku najhoršej inflácie za štyri desaťročia, rekordného prílevu migrantov cez mexickú hranicu a tiež obáv voličov v súvislosti so zločinom.

Trump chce návrat do Bieleho domu


Biden v pondelok vyrazil do Marylandu podporiť kampaň Wesa Moorea, ktorý by sa v prípade zvolenia stal prvým afro-americkým guvernérom tohto štátu. „Cítime v kostiach, že je naša demokracia ohrozená a vieme, že toto je váš čas ju brániť,“ povedal prezident davu.

Podľa prieskumu CBS News viac ako polovica súčasných republikánskych kandidátov spochybnila výsledok prezidentských volieb z roku 2020, opakujúc nepodložené tvrdenia Donalda Trumpa.

Bývalý prezident strávil posledný deň pred voľbami v Ohiu po boku republikánskeho kandidáta do Senátu JD Vancea. Trump, ktorý opakovane naznačuje, že by sa v roku 2024 mohol opäť uchádzať o post v Bielom dome, okrem iného povedal, že 15. novembra urobí vo svojom floridskom sídle Mar-a-Lago „veľmi veľké oznámenie“.

Útok na Kapitol


Na to, aby Republikáni dostali pod kontrolu Snemovňu potrebujú vo voľbách získať na svoju stranu len päť kresiel a na ovládnutie rovnomerne rozdeleného Senátu im stačí dokonca jedno.

Ak Snemovňu ovládnu prisľúbili, že zastavia Demokratmi vedené vyšetrovanie vlaňajšieho útoku na Kapitol a spustia vyšetrovanie Bidenovej administratívy. Kevin McCarthy, ktorý by sa mal pravdepodobne stať republikánskym predsedom Snemovne, dokonca odmietol vylúčiť pokus o impeachment.

Podľa prieskumu už pred riadnym termínom volieb Američania odovzdali viac ako 43,5 milióna predčasných hlasov.

V prípade, že budú voľby tesné, môže trvať aj niekoľko dní či dokonca týždňov, kým budú výsledky jasné, upozorňuje BBC s tým, že môže dôjsť aj na prepočítavanie hlasov.

Viac k témam: Kongres USA, Snemovňa reprezentantov
Zdroj: Webnoviny.sk - V USA vrcholí boj o voliča medzi Demokratmi a Republikánmi, udrží si Bidenov tábor väčšinu v Kongrese? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.