Utorok, 21. marec 2023
Mimoriadne správy

Prípady sexuálneho zneužívania detí katolíckymi kňazmi sa kopia, vo Francúzsku už obvinili 11 biskupov

 Webnoviny   8. november 2022  37
Prípady sexuálneho zneužívania detí katolíckymi kňazmi sa kopia, vo Francúzsku už obvinili 11 biskupov

8.11.2022 (Webnoviny.sk) - Medzi jedenástimi súčasnými a bývalými biskupmi obvinenými vo Francúzsku zo sexuálneho násilia je aj kardinál Jean-Pierre Ricard. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Pedofília v cirkvi


Kardinál vo vyhlásení priznal, že pred 35 rokmi zneužil 14-ročné dievča a vzdáva sa svojich cirkevných povinností. Odborný panel vlani našiel dôkazy o tom, že vo francúzskej katolíckej cirkvi desiatky rokov pôsobili tisícky pedofilov.

Najnovšie odhalenia prišli počas biskupskej konferencie v Lurdách. Arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort povedal novinárom, že medzi jedenástimi obvinenými je aj bývalý créteilský biskup Michel Santier, ktorý vlani odišiel do dôchodku po tom, ako ho obvinili zo sexuálneho zneužívania spred dvoch desaťročí.

Okrem kardinála a Santiera obvinila súdna moc alebo cirkev šesť biskupov, pričom jeden z nich je už po smrti. Ďalších dvoch bývalých biskupov vyšetrujú a tretieho nahlásili prokurátorom.

Státisíce detských obetí


Nezávislá komisia zriadená francúzskou katolíckou cirkvou v októbri 2021 oznámila, že zistila, že od päťdesiatych rokov minulého storočia zneužili cirkevní predstavitelia asi 216-tisíc detí, najmä chlapcov vo veku 10 - 13 rokov.

Dôkazy sú podľa nich o takmer 3 200 násilníkoch a v 22 prípadoch, keď je ešte stále možné trestné konanie, odovzdali dôkazy prokuratúre.

Komisia tiež v správe opísala systematické krytie týchto prípadov zo strany cirkvi a vyzvala francúzsku katolícku cirkev, aby rešpektovala francúzske zákony.

Viac k témam: Biskupi, Katolícka cirkev, Kňaz, Sexuálne zneužívanie detí
Zdroj: Webnoviny.sk - Prípady sexuálneho zneužívania detí katolíckymi kňazmi sa kopia, vo Francúzsku už obvinili 11 biskupov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.