Utorok, 18. január 2022
Slnečno  -1,2 °C
Mimoriadne správy

V súvislosti so zmenou klímy bije na poplach aj francúzsky astronaut

 Webnoviny   5. november 2021  89
V súvislosti so zmenou klímy bije na poplach aj francúzsky astronaut

5.11.2021 (Webnoviny.sk) - Na klimatickej konferencii COP26 v škótskom Glasgowe vo štvrtok vystúpil i francúzsky astronaut Thomas Pesquet. Prostredníctvom videohovoru s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom opísal pohľad z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) na dôsledky globálneho otepľovania.

Počas telefonátu priznal, že cez okienka na ISS má možnosť vidieť strašidelnú krehkosť jediného domova ľudstva. „Vidíme znečistenie riek, znečistenie atmosféry a podobné veci,“ povedal 43-ročný astronaut.

Ako ďalej poznamenal, to, čo ho skutočne šokovalo, bolo extrémne počasie alebo klimatické javy. „Z vesmírnej stanice sme videli horieť celé regióny. V Kanade, v Kalifornii... Voľným okom sme z výšky 400 kilometrov videli celú Kaliforniu pokrytú oblakom dymu a plameňmi,“ dodal Pesquet, ktorý momentálne zažíva svoju druhú misiu na ISS. V rokoch 2016 - 2017 strávil na obežnej dráhe 197 dní.

Pesquet prezradil, že v porovnaní s prvou misiou na ISS vidí veľké rozdiely v deštruktívnej ľudskej činnosti. Tie sú podľa neho čoraz viditeľnejšie. „Rok čo rok prekonávame rekordy pri požiaroch, búrkach či povodniach. Je to veľmi viditeľné,“ skonštatoval Pesquet.

Viac k témam: Astronauti, Extrémne počasie, Globálne otepľovanie, Klimatická konferencia COP26, Klimatická kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - V súvislosti so zmenou klímy bije na poplach aj francúzsky astronaut © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.