Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,9 °C
Mimoriadne správy

V Rusku sa začali prezidentské voľby. Putin už dostal aj prvú „gratuláciu“ k víťazstvu (foto)

 Webnoviny  15. marec 2024  183  
V Rusku sa začali prezidentské voľby. Putin už dostal aj prvú „gratuláciu“ k víťazstvu (foto)

15.3.2024 (SITA.sk) - Úrady uviedli, že hlasovanie sa odohráva usporiadaným spôsobom. V jednej z moskovských volebných miestností však podľa médií istá žena vyliala zelenú tekutinu na volebnú urnu.

Piate volebné obdobie po sebe


Ruské prezidentské voľby sa odohrávajú na pozadí tvrdého záťahu úradov na disent, ľudskoprávne skupiny a nezávislé médiá, ako aj na pozadí vojny na Ukrajine. Neprinesú pritom žiadne prekvapenie, keďže 71-ročný Putin kandiduje o znovuzvolenie na piate funkčné obdobie v podstate bez konkurencie.

Jeho politickí oponenti sú buď vo väzení alebo v exile, dosiaľ najhlasnejší kritik Alexej Navaľnyj minulý mesiac zomrel vo väzenskej kolónii a traja ďalší kandidáti vo voľbách sú nevýrazní politici zo strán priateľských Kremľu.

Zároveň sa neočakáva, že voľby budú slobodné a spravodlivé. Predseda Európskej rady Charles Michel v piatok na sociálnej a mikroblogovacej sieti X ironicky zablahoželal Putinovi k jeho "drvivému víťazstvu vo voľbách, ktoré sa začali dnes". "Žiadna opozícia. Žiadna sloboda. Žiadna voľba," napísal v príspevku.

Bez prítomnosti pozorovateľskej misie


Okrem iného aj možnosti nezávislého monitorovania volieb sú veľmi obmedzené. Pri voľbách nie je prítomná žiadna významná medzinárodná pozorovateľská misia. Pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe neboli pozvaní a iba registrovaní kandidáti alebo štátom podporované poradné orgány môžu prideľovať pozorovateľov do volebných miestností. Agentúra AP v tejto súvislosti poznamenáva, že pri hlasovaní počas troch dní v takmer 100-tisíc volebných miestnostiach v krajine je akýkoľvek skutočný dohľad aj tak ťažký.

Ukrajina a Západ odsúdili Rusko za to, že usporiadalo voľby aj v okupovaných územiach. Politickí analytici a opoziční predstavitelia konštatujú, že Ukrajina je v mnohých smeroch v centre týchto volieb. Putin chce podľa nich využiť víťazstvo ako dôkaz toho, že vojna a to, ako ju rieši, má rozsiahlu podporu.

Protest vo volebných miestnostiach


Roztrúsená ruská opozícia dúfa, že hlasovanie využije na ukážku svojho nesúhlasu s vojnou a Kremľom. Nespokojných občanov vyzvali na to, aby v nedeľu na poludnie prišli na protest do volebných miestností. Túto stratégiu podporil aj Navaľnyj pred smrťou.

"Musíme využiť deň volieb, aby sme ukázali, že existujeme a je nás veľa, sme skutoční, žijúci, skutoční ľudia a sme proti Putinovi.... Čo ďalej, je len na vás. Môžete hlasovať za ktoréhokoľvek kandidáta okrem Putina. Mohli by ste pokaziť svoj hlasovací lístok," povedala Navaľného vdova Julija. Ako táto stratégia zafunguje, nie je jasné.

Popredná ruská nezávislá volebná pozorovacia skupina Golos tento týždeň v správe upozornila, že úrady "robia všetko pre to, aby si ľudia nevšimli samotný fakt, že sa voľby dejú". Kampaň bola podľa neho takmer nepozorovateľná a nevýrazná. Putinovu kampaň prekrývali jeho aktivity a ďalší kandidáti boli výrazne pasívni, konštatovala skupina.

"Súčasné voľby nebudú schopné odrážať skutočnú náladu ľudí. Vzdialenosť medzi občanmi a rozhodovaním o osude krajiny je väčšia ako kedykoľvek predtým," poznamenala.

Viac k témam: Navaľného vdova, okupované územia Ukrajiny, Predseda Európskej rady, Prezidentské voľby v Rusku, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - V Rusku sa začali prezidentské voľby. Putin už dostal aj prvú „gratuláciu“ k víťazstvu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.