Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

V ruskom zajatí zažilo mučenie až 86 percent ukrajinských vojakov, podľa ombudsmana číslo potvrdzuje aj OSN

 Webnoviny  17. apríl 2023  63  
V ruskom zajatí zažilo mučenie až 86 percent ukrajinských vojakov, podľa ombudsmana číslo potvrdzuje aj OSN

17.4.2023 (SITA.sk) - Až 86 % ukrajinských vojakov, ktorí sa vrátili z ruského zajatia, uviedlo, že boli vystavení priamemu fyzickému mučeniu. V rozhovore pre web Ukrajinská pravda to povedal ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Otvárame vlastné konanie pri každom prepustenom vojakovi a evidujeme skutočnosti, ktoré opäť potvrdzujú neľudské zaobchádzanie s vojnovými zajatcami. Čo sa týka mučenia, podľa našich informácií 86 % tých, ktorí sa vrátili zo zajatia, uviedlo priame fyzické mučenie. Toto sme mimochodom potvrdili nielen my, ale aj medzinárodná ľudskoprávna misia OSN. Majú približne rovnaké čísla,“ povedal Lubinec.

Ombudsman zároveň odmietol špecifikovať druh mučenia. Argumentoval tým, že ak vysokí ukrajinskí predstavitelia verejne vyslovia takéto fakty, Rusi začnú s ukrajinskými vojnovými zajatcami „zaobchádzať ešte krutejšie“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Mučenie, rusko-ukrajinský konflikt, vojnoví zajatci, Zajatie
Zdroj: SITA.sk - V ruskom zajatí zažilo mučenie až 86 percent ukrajinských vojakov, podľa ombudsmana číslo potvrdzuje aj OSN © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.