Sobota, 28. máj 2022
Oblačno  11,2 °C
Mimoriadne správy

V okolí jadrovej elektrárne v Černobyle namerali zvýšené koncentrácie gama žiarenia, odborníci majú vysvetlenie (video)

 Webnoviny  25. február 2022  46
V okolí jadrovej elektrárne v Černobyle namerali zvýšené koncentrácie gama žiarenia, odborníci majú vysvetlenie (video)

25.2.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský úrad pre jadrovú reguláciu zaznamenal v okolí jadrovej elektrárne v Černobyle po jej obsadení ruskou armádou vyššie koncentrácie gama žiarenia.

Veľké množstvo ťažkej techniky


Štátna inšpekcia pre jadrovú reguláciu Ukrajiny v piatok informovala, že v oblasti zaznamenali zvýšené hodnoty gama žiarenia, no neuviedla podrobnosti.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konfliktPripísala to „narušeniu vrchnej vrstvy pôdy pohybom veľkého množstva ťažkej vojenskej techniky v uzavretej oblasti a následnému rozptýleniu kontaminovaného rádioaktívneho prachu do ovzdušia“.

Rusi vraj elektráreň chránia


Ukrajinské úrady informovali, že Rusko vo štvrtok po ťažkých bojoch prevzalo kontrolu nad elektrárňou a okolím.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Aktuálna situácia na Ukrajine (fotografie)

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, naopak, tvrdí, že ruskí vojaci chránia zariadenie, aby zabránili možným „provokáciám“ a trvá na tom, že úroveň radiácie sa nezmenila.Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu sídliaca vo Viedni uviedla, že ich ukrajinská strana informovala o prevzatí elektrárne Rusmi, pričom dodala, že odtiaľ nehlásia žiadne obete ani škody na zariadení.

Najhoršia jadrová katastrofa v dejinách


Spomenutá elektráreň, ktorá sa nachádza asi 130 kilometrov severne od Kyjeva, bola v roku 1986 miestom najhoršej jadrovej katastrofy v histórii. Do vzduchu sa vtedy uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, východnú Európu a Škandináviu. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska. Z okolia elektrárne evakuovali asi 200-tisíc ľudí a zariadenie zakryli betónovým sarkofágom.Viac k témam: Černobyl, Rádioaktivita, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - V okolí jadrovej elektrárne v Černobyle namerali zvýšené koncentrácie gama žiarenia, odborníci majú vysvetlenie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.