Sobota, 27. november 2021
Zamračené  -2,2 °C
Mimoriadne správy

V centre Lipska demonštrujú tisícky ľudí, nesúhlasia s vládnymi obmedzeniami proti šíreniu nového koronavírusu (foto)

 Webnoviny   7. november 2020  148
V centre Lipska demonštrujú tisícky ľudí, nesúhlasia s vládnymi obmedzeniami proti šíreniu nového koronavírusu (foto)

7.11.2020 (Webnoviny.sk) - Tisícky ľudí demonštrujú v centre Lipska proti vládnym obmedzeniam proti šíreniu nového koronavírusu.

Demonštranti majú so sebou nemecké vlajky a napríklad jedna z účastníčok, ktorá mala transparent s nápisom "pre pravdu, spravodlivosť a slobodu", mala dokonca rúško na očiach, zatiaľ čo ústa a nos mala odhalené, informuje agentúra AP.

Protest chceli presunúť


Protest sa koná po tom, čo súd na poslednú chvíľu zamietol pokus mesta presunúť protest na iné miesto. Podľa výpočtov tamojšej správy by sa na námestí Augustusplatz pri dodržaní 1,5-metrových odstupov mohlo zísť len 5 000 ľudí, a preto chceli, aby sa demonštrácia konala vo väčšom priestore.

Demonštranti odhadujú 16-tisícovú účasť, zatiaľ však nie je jasné, aká je situácia v skutočnosti.

"Je ťažké vysvetliť, ako sa môžu stretávať len dve domácnosti, a napriek tomu môže na jednom námestí demonštrovať 16-tisíc ľudí," vyjadril sa pre agentúru dpa po rozhodnutí súdu hovorca mesta Matthias Hasberg.

Zákaz demonštrácií


Odvolací súd v Mníchove v sobotu naopak potvrdil zákaz demonštrácií proti obmedzeniam proti koronavírusu, ktoré boli naplánované na sobotu a nedeľu. Súd rozhodol, že úrady v bavorskom meste mali právo zakázať demonštrácie na základe predpisov na ochranu pred infekciami, uvádza dpa.

V Nemecku od pondelka začal platiť štvortýždňový "ľahký lockdown", ktorého cieľom je spomaliť šírenie vírusu. Počas tohto obdobia budú zatvorené bary, reštaurácie či rekreačné a športové zariadenia. Platia tiež nové obmedzenia sociálneho kontaktu.

Viac o téme: Koronavírus


Obchody a školy sú ale otvorené. Inštitút Roberta Kocha, nemecké centrum pre kontrolu chorôb, poukázal, že účinky lockdownu budú badateľné počas prvých dvoch až troch týždňov od uzavretia.

Nemecko počas predošlého dňa zaznamenalo denný prírastok 23 300 infikovaných a 130 nových úmrtí v dôsledku nákazy.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Nemecku, vládne opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk - V centre Lipska demonštrujú tisícky ľudí, nesúhlasia s vládnymi obmedzeniami proti šíreniu nového koronavírusu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.