Streda, 2. december 2020
Mimoriadne správy

V Bulharsku odstúpil ďalší minister, vláda čelí vlne protestov

 Webnoviny  26. august 2020  84
V Bulharsku odstúpil ďalší minister, vláda čelí vlne protestov

26.8.2020 (Webnoviny.sk) - Bulharský minister spravodlivosti v stredu rezignoval na svoju funkciu po silnej verejnej kritike voči kontroverznému návrhu novej ústavy, ktorého je spoluautorom. Daniel Kirilov je piaty vládny minister, ktorý skončil v čase, keď sa krajina potýka s vlnou protivládnych protestov.

Demonštranti, ktorí sú v uliciach už viac ako mesiac, požadujú odstúpenie premiéra Bojka Borisova, ktorého spolu s ďalšími najvyššími predstaviteľmi obviňujú z napojenia na mafiu, odmietania boja proti korupcii či potlačovania slobody prejavu.

On sa ich medzičasom snaží upokojiť zmenami vo svojej pravicovej vláde a návrhom prepracovania politického systému krajiny prostredníctvom ústavných zmien.

Právni experti vládny návrh novej ústavy rýchlo odsúdili ako kompiláciu kozmetických zmien, ktorá postráda dôležité prvky, ako napríklad vyžadovanie prísnejšej zodpovednosti od generálneho prokurátora. Politickí analytici nazvali návrh ako panický pokus Borisova o zotrvanie vo funkcii až dovtedy, kým mu v marci neskončí funkčné obdobie.

Viac k témam: odstúpenie ministra
Zdroj: Webnoviny.sk - V Bulharsku odstúpil ďalší minister, vláda čelí vlne protestov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.