Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3 °C
Mimoriadne správy

V Babišovej kauze Čapí hnízdo došlo k pochybeniu, štátny zástupca spôsobil prieťahy

 Webnoviny  23. september 2021  125
V Babišovej kauze Čapí hnízdo došlo k pochybeniu, štátny zástupca spôsobil prieťahy

23.9.2021 (Webnoviny.sk) - Dozorujúci štátny zástupca v kauze Čapí hnízdo pochybil. Podľa prieskumu Vrchného štátneho zastupiteľstva v Prahe bezodkladne nereagoval na nové informácie týkajúce sa možného výsluchu svedkov, čo spôsobilo prieťahy v trestnom konaní. Informoval o tom vo štvrtok portál iROZHLAS.cz.

Pražská vrchná štátna zástupkyňa Lenka Bradáčová vyzvala Mestské štátne zastupiteľstvo v Prahe na prijatie opatrení, aby v budúcnosti nenastali podobné pochybenia. Zastupiteľstvo reagovalo, že zistenia berie na vedomie, bude sa nimi zaoberať a zváži vhodné opatrenia.

Informácie si vyžiadali vyšší prokurátori


Najvyššie štátne zastupiteľstvo začalo pred necelými tromi týždňami preverovať kauzu Čapí hnízdo, v ktorej český premiér Andrej Babiš a bývalá manažérka koncernu Agrofert Jana Mayerová čelia obvineniu z dotačného podvodu.

Informácie o prípade si vyžiadali vyšší prokurátori pod vedením Bradáčovej po tom, čo dozorujúci prokurátor Jaroslav Šaroch rozhodol o jeho vrátení na ďalšie vyšetrovanie.

Prípad vrátil polícii


Šaroch prípad vrátil polícii až koncom augusta s tým, že musia zabezpečiť výsluch ďalších svedkov. Medzi nimi bol aj Andrej Babiš mladší, ktorý verejne potvrdil, že vypovedal pred políciou, ako aj utajený svedok, na ktorého upozornil portál Seznam Správy.

Informácie, pre ktoré prokurátor žiadal kriminalistov a zabezpečenie dodatočných výsluchov, mal pritom k dispozícii už od júla.

Kriminalisti odovzdali spis


Kriminalisti v pondelok odovzdali Mestskému štátnemu zastupiteľstvu v Prahe doplnený vyšetrovací spis v kauze. Hovorca zastupiteľstva potvrdil, že spis obsahuje návrh na podanie obžaloby. Šaroch teraz zváži, či podá obžalobu, alebo bude postupovať inak. Na rozhodnutie má čas jeden mesiac.

Farma Čapí hnízdo pôvodne patrila premiérovmu holdingu Agrofert. Potom zmenila formu vlastníctva, vďaka čomu získala v roku 2008 v korunách 50-miliónovú európsku dotáciu pre malé a stredné podniky. Po niekoľkých rokoch sa farma opäť vrátila do skupiny Agrofert.

Viac k témam: Čapí hnízdo, kauza Čapí hnízdo
Zdroj: Webnoviny.sk - V Babišovej kauze Čapí hnízdo došlo k pochybeniu, štátny zástupca spôsobil prieťahy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.