Pondelok, 8. marec 2021
Mierna oblačnosť  0,8 °C
Mimoriadne správy

Ústavný súd zrušil časť opatrení proti koronavírusu, Babišova vláda ich nedostatočne zdôvodnila

 Webnoviny  22. február 2021  45
Ústavný súd zrušil časť opatrení proti koronavírusu, Babišova vláda ich nedostatočne zdôvodnila

22.2.2021 (Webnoviny.sk) - Český Ústavný súd zrušil časť protiepidemických opatrení, ktoré sa týkajú maloobchodu a služieb. Vláda ich totiž podľa súdu nedostatočne zdôvodnila. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Viac o téme: Koronavírus


Návrh na Ústavný súd podala skupina 63 senátorov ešte vlani v novembri. Tvrdili pritom, že zákaz neprimerane a iracionálne zasahoval do základného práva slobodne podnikať. Opatrenia, ktorých sa to týkalo, už síce nie sú platné, nález však môže mať dopad na schvaľovanie podobných opatrení v budúcnosti a tiež na ďalšie, ktoré platia v súčasnosti.

Ústavný sudca Vojtěch Šimíček vysvetlil, že im išlo predovšetkým o budúce nariadenia, ktoré musia byť riadne zdôvodnené. „Primárne išlo o vydávanie krízových opatrení do budúcnosti," uviedol na tlačovej konferencii a dodal, že súd chápe závažnosť situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 a maloobchody sa preto neotvoria.

Podľa súdu musí byť každé krízové opatrenie založené na odborných podkladoch a musí zohľadňovať celkový kontext a dopady opatrenia aj do ďalších oblastí spoločenského života, a to v krátkodobom i dlhodobom hľadisku. Vláda pritom podľa súdu pri prijímaní opatrení nevysvetlila, prečo prikročila k zákazu niektorých prevádzok a prečo majú iné výnimku.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Česku, ustavný súd ČR
Zdroj: Webnoviny.sk - Ústavný súd zrušil časť opatrení proti koronavírusu, Babišova vláda ich nedostatočne zdôvodnila © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.