Streda, 8. apríl 2020
Slnečno  2,1 °C
Mimoriadne správy

Ústavné zmeny sú nevyhnutné, aby sa Rusko pohlo vpred. Putin sa nechce vrátiť do minulosti

 Webnoviny   6. marec 2020  36
Ústavné zmeny sú nevyhnutné, aby sa Rusko pohlo vpred. Putin sa nechce vrátiť do minulosti

6.3.2020 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin povedal lídrom štyroch parlamentných strán, že navrhnuté ústavné zmeny sú nevyhnutné na to, aby sa Rusko pohlo vpred. Vyjadril sa tak na stretnutí, ktoré sa skončilo v piatok pred úsvitom.

Schôdzka sa konala pred druhým čítaním navrhovaných zmien naplánovaným na utorok. Druhé čítanie je rozhodujúce, pretože v rámci neho môžu poslanci Štátnej dumy spraviť podstatné zmeny v navrhovanej legislatíve. "Potrebujeme záruky, že nebude možné skĺznuť späť smerom, kam sa už nechceme vrátiť," povedal Putin zákonodarcom.

Celoštátne referendum o ústavných zmenách sa uskutoční 22. apríla, teda v deň, ktorý sa kryje so 150. výročím narodenia vodcu boľševickej revolúcie Vladimira Iľjiča Lenina.

Keď Putin v januári navrhol zmeny v ústave, vo všeobecnosti sa považovali za jeho snahu udržať sa pri moci aj po vypršaní jeho súčasného funkčného obdobia v roku 2024. Stále však nie je jasné, ako by to chcel dosiahnuť.

Cieľom zmien je napríklad posilniť rolu parlamentu a parlamentných strán či právomocí premiéra a členov kabinetu. V pondelok šéf Kremľa predstavil aj 24 strán dodatočných zmien. Tie majú napríklad do ústavy zakotviť zmienku o viere v Boha alebo manželstvo definovať ako "zväzok medzi mužom a ženou".

Viac k témam: referendum, Štátna duma, zmena ústavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Ústavné zmeny sú nevyhnutné, aby sa Rusko pohlo vpred. Putin sa nechce vrátiť do minulosti © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.