Piatok, 24. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
USA zvažujú dodanie kazetovej munície Ukrajine, mohla by prísť už v novom balíku vojenskej pomoci
Webnoviny 30. jún 2023 481
30.6.2023 (SITA.sk) - Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena zvažuje presun kontroverznej kazetovej munície na Ukrajinu. Pre spravodajskú televíziu CNN to povedalo viacero ľudí oboznámených s touto záležitosťou.
Ukrajinci sa v rámci aktuálnej niekoľkotýždňovej protiofenzívy snažia o dosiahnutie veľkých územných ziskov. Nemenovaný americký predstaviteľ pre CNN povedal, že spomenutá kazetová munícia „by mala na bojisku nepochybne významný vplyv“.
Ukrajinci tlačili na Američanov
Americkí predstavitelia pre CNN uviedli, že konečné rozhodnutie Bieleho domu by malo prísť čoskoro a ak bude táto munícia schválená, zbrane by mohli byť zahrnuté do nového balíka vojenskej pomoci Ukrajine už v priebehu júla.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Ukrajinskí predstavitelia od minulého roka tlačili na USA, aby poskytli muníciu. Washington sa však zdráhal poskytnúť ju pre riziko, ktoré by mohla predstavovať pre civilistov, a tiež preto, že niektorí kľúčoví spojenci USA vrátane Spojeného kráľovstva, Francúzska a Nemecka sú signatármi zákazu kazetovej munície.
Zákaz kazetovej munície
Medzinárodný dohovor, ktorý zakazuje používanie kazetovej munície, vstúpil do platnosti v roku 2010 a dosiaľ ho podporilo viac ako 100 krajín. Rusko ani Ukrajina však nie sú jeho zmluvnými štátmi.
Rusi používajú kazetovú muníciu prakticky od začiatku invázie. Ukrajinské sily začali nedávno používať kazetovú muníciu z Turecka.
Viac k témam: Kazetová munícia, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - USA zvažujú dodanie kazetovej munície Ukrajine, mohla by prísť už v novom balíku vojenskej pomoci © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Boli príliš slobodné. A preto ich potrestali. Mrazivý historický román Hon na sestry
Colný tranzit v EÚ sa digitalizuje, Slovensko zaviedlo systém NCTS P6
Kandidátom KDH na primátora Hlohovca je Ľubomír Petrek, z námestia nemá byť podľa neho parkovisko – VIDEO