Sobota, 28. máj 2022
Slabý dážď  11,7 °C
Mimoriadne správy

USA vyšlú posily do východnej Európy, Bidenova administratíva vyberá konkrétne vojenské jednotky

 Webnoviny  24. január 2022  46
USA vyšlú posily do východnej Európy, Bidenova administratíva vyberá konkrétne vojenské jednotky

24.1.2022 (Webnoviny.sk) -


Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena je vo finálnom štádiu identifikácie konkrétnych vojenských jednotiek, ktoré chce poslať do východnej Európy, a spisovania vojenských rozkazov v snahe odradiť Rusko, ktoré pri Ukrajine zhromaždilo desaťtisíce vojakov.


Informuje o tom na svojej webstránke televízia CNN s odvolaním sa na viaceré zdroje z oblasti obrany a ďalších amerických predstaviteľov.Konečné rozhodnutie ešte nepadlo


Zatiaľ nepadlo žiadne konečné rozhodnutie, no podľa popredného predstaviteľa Biden v sobotu v sídle Camp David diskutoval s vrchnými predstaviteľmi armády o posilnení počtu amerických vojakov v Pobaltí a východnej Európe.


Cieľom vyslania posíl do východnej Európy by bolo odstrašenie a upokojenie spojencov Spojených štátov.Jednou z možností, ktorú zvažuje Bidenova administratíva, je presun tisíc až päťtisíc vojakov, aby podporili východoeurópskych a pobaltských spojencov a boli zároveň k dispozícii, aby v prípade potreby pomohli dostať amerických občanov preč, povedal nemenovaný predstaviteľ z oblasti obrany.


Potenciálne nasadenie vojakov prichádza v čase obáv z možnej ruskej invázie na Ukrajinu.Rodiny diplomatov poslali domov


Americký rezort zahraničia v nedeľu znížil z preventívnych dôvodov počet zamestnancov amerického veľvyslanectva v Kyjeve a poslal domov aj rodiny diplomatov.


V čase zvýšeného napätia aj Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) dáva do pohotovosti ďalšie sily a na východ posiela ďalšie lode a bojové lietadlá.Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa v pondelok vyjadril, že organizácia „podnikne všetky potrebné kroky na ochranu a obranu všetkých spojencov“.


USA a ich spojenci sa naďalej snažia situáciu s Ruskom riešiť diplomaticky, ale ostatné rokovania nepriniesli žiadny prelom.Požiadavky Ruska sú neprijateľné


Moskva chce záruky, že sa NATO nerozšíri o Ukrajinu a stiahne svoje sily z východnej Európy. Západ tieto požiadavky opakovane odmieta ako neprijateľné.


Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň po rokovaniach s ruským rezortným kolegom Sergejom Lavrovom uviedol, že USA na ruské požiadavky odpovedia písomne.Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Východná Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - USA vyšlú posily do východnej Európy, Bidenova administratíva vyberá konkrétne vojenské jednotky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.