Nedeľa, 16. máj 2021
Oblačno  7 °C
Mimoriadne správy

USA uvalili sankcie na čečenského lídra Kadyrova, má zodpovedať za mučenie či mimosúdne popravy

 Webnoviny  20. júl 2020  178
USA uvalili sankcie na čečenského lídra Kadyrova, má zodpovedať za mučenie či mimosúdne popravy

20.7.2020 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty americké v pondelok uvalili sankcie na čečenského lídra Ramzana Kadyrova za porušovanie ľudských práv. Americký minister zahraničia Mike Pompeo vo vyhlásení uviedol, že existujú "rozsiahle dôveryhodné informácie o tom, že je Kadyrov zodpovedný za početné hrubé porušovanie ľudských práv siahajúce viac ako desať rokov dozadu, vrátane mučenia a mimosúdnych popráv".

Obmedzenia sa týkajú aj Kadyrovovej manželky a jeho dvoch dcér, povedal tiež šéf americkej diplomacie a zároveň vyzval amerických spojencov, aby aj oni prijali takéto opatrenia.

Vláda Kadyrova v ruskej autonómnej republike sa dlho spája so správami o porušovaní ľudských práv. Čečenský líder sa spolieha na bezpečnostné zložky pri potláčaní disentu a medzinárodné ľudskoprávne organizácie ho, rovnako ako jeho dôstojníkov, obviňujú z únosov, mučenia a zabíjania jeho oponentov.

Kadyrova tiež obrancovia ľudských práv obviňujú z tvrdých zásahov proti homosexuálom. Tie si za uplynulých pár rokov vyžiadali viac ako 100 zatknutých, ktorí čelili mučeniu a niektorí z nich zomreli. Čečenské aj federálne úrady tieto obvinenia popierajú.

Viac k témam: ľudské práva, mučenie, popravy, sankcie
Zdroj: Webnoviny.sk - USA uvalili sankcie na čečenského lídra Kadyrova, má zodpovedať za mučenie či mimosúdne popravy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.