Piatok, 27. január 2023
Oblačno  -3,1 °C
Mimoriadne správy

USA pošlú Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot, potvrdil Washington pred stretnutím Bidena so Zelenským

 Webnoviny  21. december 2022  35
USA pošlú Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot, potvrdil Washington pred stretnutím Bidena so Zelenským

21.12.2022 (Webnoviny.sk) - Ešte pred plánovaným stredajším stretnutím prezidentov Spojených štátov a Ukrajiny, Joea Bidena a Volodymyra Zelenského, Washington potvrdil, že v rámci balíka pomoci v hodnote 1,85 miliardy dolárov pošle Kyjivu i systémy protivzdušnej obrany Patriot.

Zelenskyj pricestoval do metropoly USA, kde sa stretne s Bidenom a prihovorí sa Kongresu.

Iba niekoľko hodín


Predtým na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že cestuje do Spojených štátov, aby posilnil odolnosť a obranné schopnosti Ukrajiny, pričom s Bidenom bude diskutovať o spolupráci medzi ich krajinami.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Cesta do USA je jeho prvá do zahraničia od začiatku vojny na Ukrajine.

Očakáva sa, že návšteva ukrajinského prezidenta vo Washingtone bude trvať len niekoľko hodín. Napriek tomu predstavuje pozoruhodný okamih počas 10-mesačnej vojny na Ukrajine.

Vlajka ako dar


Zelenskyj so sebou nesie ako dar ukrajinskú vlajku, ktorú podpísali vojaci na frontovej línii. Ukrajinský prezident povedal novinárom, ktorí cestujú s ním, že vojaci sa tak chcú poďakovať za zbrane, ktoré Spojené štáty poslali Ukrajine.

Vlajku dostal Zelenskyj vo frontovom meste Bachmut, ktoré navštívil v utorok.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - USA pošlú Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot, potvrdil Washington pred stretnutím Bidena so Zelenským © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.