Piatok, 12. júl 2024
Oblačno  26 °C
Mimoriadne správy

USA oceňujú kroky Izraela na minimalizáciu civilných obetí v Pásme Gazy, ale to nestačí, vyjadril sa Blinken

 Webnoviny  10. november 2023  184  
USA oceňujú kroky Izraela na minimalizáciu civilných obetí v Pásme Gazy, ale to nestačí, vyjadril sa Blinken

10.11.2023 (SITA.sk) - Tisíce Palestínčanov naďalej utekajú z bojovej zóny na severe Pásma Gazy po tom, čo Izrael oznámil štvorhodinové denné humanitárne prestávky v bojoch na bezpečný prechod.

Predstavitelia enklávy uviedli, že počet mŕtvych Palestínčanov medzičasom presiahol hranicu 11-tisíc.

Nerozlišujúci dosah bombardovania


Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v piatok v indickom Naí Dillí povedal, že „príliš veľa“ Palestínčanov zomrelo a je potrebné urobiť viac pre záchranu životov a získanie pomoci tam, kde je to najviac potrebné.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Povedal, že USA „oceňujú“ kroky Izraela na minimalizáciu civilných obetí, ale to nestačí.

Vysoký komisár Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Volker Türk v piatok vyzval na vyšetrenie toho, čo nazval „nerozlišujúcim dosahom“ izraelského bombardovania a ostreľovania v husto obývaných oblastiach Pásma Gazy.

Armáda sa pretlačila hlbšie


Türk vyzval Izrael, aby ukončil „používanie takýchto metód a prostriedkov vedenia vojny“, a dodal, že vysoký počet civilných obetí vyvoláva „vážne obavy, že ide o neprimerané útoky v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom“.

Blinkenove a Türkove poznámky prichádzajú v čase, keď sa izraelská armáda v boji s militantmi z hnutia Hamas pretlačila hlbšie do husto osídlených mestských štvrtí.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk - USA oceňujú kroky Izraela na minimalizáciu civilných obetí v Pásme Gazy, ale to nestačí, vyjadril sa Blinken © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.