Sobota, 27. november 2021
Zamračené  -1,7 °C
Mimoriadne správy

USA by mali vynahradiť minulé chyby a vrátiť sa k jadrovej dohode, iránsky prezident vyzval Bidena

 Webnoviny   8. november 2020  137
USA by mali vynahradiť minulé chyby a vrátiť sa k jadrovej dohode, iránsky prezident vyzval Bidena

8.11.2020 (Webnoviny.sk) - Iránsky prezident Hasan Rúhání vyzval novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena, aby "vynahradil minulé chyby" a vrátil USA späť k jadrovej dohode Teheránu so svetovými mocnosťami z roku 2015.

"Teraz sa naskytla príležitosť pre budúcu americkú administratívu vynahradiť minulé chyby a vrátiť sa na cestu dodržiavania medzinárodných dohôd rešpektovaním medzinárodných noriem," cituje Rúháního štátna tlačová agentúra IRNA. Vyjadrenie iránskeho prezidenta k víťazstvu Bidena a jeho spolukandidátky Kamaly Harrisovej je reakciou Iránu na najvyššej úrovni.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf v nedeľu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter zase napísal, že "svet sleduje", či sa nová Bidenova administratíva odkloní od prístupu súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa k Iránu a bude chcieť medzinárodnú spoluprácu. "Najviac záleží na skutkoch," doplnil.

Od nastúpenia Donalda Trumpa do úradu sa vystupňovalo napätie medzi USA a Iránom. Jedným z charakteristických krokov v jeho zahraničnej politike bolo odstúpenie USA od spomínanej jadrovej dohody v roku 2018 a zavedenie sankcií, ktoré zasiahli iránsku ekonomiku.

V snahe prinútiť Európu, aby našla spôsob, ako tieto sankcie obísť, Irán postupne upustil od dodržiavania jednotlivých obmedzení v dohode.

Viac k témam: jadrová dohoda, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - USA by mali vynahradiť minulé chyby a vrátiť sa k jadrovej dohode, iránsky prezident vyzval Bidena © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.