Piatok, 22. január 2021
Oblačno  6,9 °C
Mimoriadne správy

Boje v Náhornom Karabachu pokračujú, azerbajdžanské sily sa zmocnili kľúčového mesta

 Webnoviny   8. november 2020  66
Boje v Náhornom Karabachu pokračujú, azerbajdžanské sily sa zmocnili kľúčového mesta

8.11.2020 (Webnoviny.sk) - Azerbajdžanské sily prevzali kontrolu nad kľúčovým mestom Šuši v Náhornom Karabachu, kde už viac ako mesiac trvajú boje s Arménskom. V televíznom prejave to oznámil azerbajdžanský prezident Ilham Alijev. "Šuša (azerbajdžanský názov mesta, pozn. red) je naša - Karabach je náš," vyhlásil.

Hovorca arménskeho ministerstva obrany Artsrun Ovannisian na sociálnej sieti Facebook však po Alijevovom vyhlásení napísal, že "boje v Šuši pokračujú, počkajte a verte v našich vojakov", uvádza agentúra AP.

Šuši má značnú vojenskú hodnotu, keďže je vyššie položené, nachádza sa zhruba 10 kilometrov južne od regionálneho hlavného mesta Stepanakert a leží pozdĺž hlavnej cesty spájajúcej Náhorný Karabach s Arménskom.

Náhorný Karabach sa nachádza na území Azerbajdžanu, ale je od ukončenia vojny z roku 1994 pod kontrolou síl etnických Arménov, ktorých podporuje Arménsko. Najnovšie boje sa začali 27. septembra a vyžiadali si stovky, možno tisíce, mŕtvych. Alijev sa zaviazal, že budú pokračovať v bojoch, až kým sa Arménsko nestiahne z územia.

Viac k témam: Náhorný Karabach, ozbrojený konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Boje v Náhornom Karabachu pokračujú, azerbajdžanské sily sa zmocnili kľúčového mesta © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.