Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

USA by mali prestať podporovať vojnu na Ukrajine, brazílsky prezident predostrel Si Ťin-pchingovi svoj návrh

 Webnoviny  15. apríl 2023  75  
USA by mali prestať podporovať vojnu na Ukrajine, brazílsky prezident predostrel Si Ťin-pchingovi svoj návrh

15.4.2023 (SITA.sk) - Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva v sobotu povedal, že by Spojené štáty mali prestať podporovať vojnu na Ukrajine. Vyjadril sa tak počas svojej návštevy Číny, kde rokoval s jeho tamojším náprotivkom Si Ťin-pchingom. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Spojené štáty musia prestať podporovať vojnu a začať hovoriť o mieri; Európska únia musí začať hovoriť o mieri, aby sme mohli presvedčiť (Vladimira) Putina a (Volodymyra) Zelenského, že mier je v záujme všetkých a že vojna je zatiaľ zaujímavá len pre nich dvoch,“ povedal Lula novinárom v Pekingu.

Lula tiež prezradil, že počas rokovaní so Sim diskutovali aj o myšlienke vytvorenia skupiny lídrov „ochotných nájsť spôsob, ako dosiahnuť mier“.

„Mám teóriu, ktorú som už obhajoval s (Emmanuelom) Macronom, s Olafom Scholzom z Nemecka a s (Joeom) Bidenom a včera sme podrobne diskutovali so Si Ťin-pchingom. Je potrebné vytvoriť skupinu krajín ochotných nájsť spôsob, ako dosiahnuť mier,“ vyhlásil brazílsky prezident.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Washington bol doteraz skeptický voči čínskemu pokusu byť mierotvorcom medzi Ruskom a Ukrajinou, pripomína CNN s tým, že svoje úsilie zameral na podporu Kyjevu.

Viac k témam: Brazílsky prezident, Čínsky prezident, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk - USA by mali prestať podporovať vojnu na Ukrajine, brazílsky prezident predostrel Si Ťin-pchingovi svoj návrh © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.